6 grudnia 2006

Zastępca generalnego odwołany

Mimo że od czasu powołania dyrektora generalnego minęło już niemal pół roku, zmiany kadrowe wciąż trwają. I to na najwyższych szczeblach Lasów Państwowych. 19 maja br. przekonał się o tym Janusz Zaleski, dotychczasowy zastępca ds. gospodarki leśnej.

18 listopada 2006

Wypadki w Lasach Państwowych

Dane dotyczące wypadków i chorób zawodowych pracowników LP publikujemy dzięki uprzejmości Piotra Gotowickiego z DGLP, zajmującego się sprawami bhp w Lasach. Zostały one zaprezentowane podczas seminarium pt. ,Bezpieczeństwo prac w nowoczesnym leśnictwie” w trakcie tegorocznych Targów EKO-LAS w Tucholi.Wynika z nich, że pomimo spadku zatrudnienia (w 1998 r. w LP pracowało 36 727 osób, w 2005 r. – 25 970) co roku w lasach dochodzi do ponad 300 wypadków i niestety w okresie ostatnich ośmiu lat nie było roku bez wypadków śmiertelnych. Warto też nadmienić, że główną przyczyną wypadków (rejestrowaną na statystycznych kartach wypadków) są nieprawidłowe zachowania pracowników (w tym np. nieużywanie sprzętu ochronnego). Leśnicy coraz częściej chorują też na boreliozę (w 2005 r. stwierdzono 174 przypadki zachorowań, podczas gdy w 1994 r. zaledwie 2). W zeszłym roku PGL LP wydały na profilaktykę (szczepienia, badania i inne zabiegi wynikające m.in. z zapisów Ustawy o lasach, PUZP) ponad 1,5 mln zł. Redakcja

5 września 2006

Jest o czym rozmawiać

W dniach 4-6 kwietnia br. w Puszczykowie k. Poznania odbyła się doroczna narada z zakresu ochrony lasu z udziałem przedstawicieli wydziałów ochrony lasu rdLP i DGLP, a także ZOL, IBL i innych placówek naukowych. W pierwszym dniu uczestników przywitał zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu Henryk Piskonowicz, a naradę prowadził naczelnik Ryszard Kapuściński z DGLP.

17 czerwca 2006

Nowe reguły stażu i zatrudniania pracowników w Lasach Państwowych

Od 7 czerwca obowiązuje nowe zarządzenie dyrektora generalnego w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych. W stosunku do poprzedniej wersji z 1999r. podstawowe zmiany to rezygnacja z postępowania konkursowego wyłaniającego kandydatów do odbycia stażu (teraz średnia z ocen) oraz organizacja egzaminu kończącego staż. Wedle nowych reguł egzamin podsumowujący staż będzie się odbywał na poziomie nadleśnictwa, a nie jak bylo dotąd – rdLP. Chętni do odbycia stażu składają podania do rdLP (jednak wciąż nie później niż 2 lata po ukończeniu studiów bądź technikum), te zaś kierują ich do konkretnych jednostek. Zarządzenie zakłada, że każde nadleśnictwo powinno rocznie przeszkolić dwóch stażystów (średnio).Postępowanie kwalifikacyjne przy przyjmowaniu do pracy nadal będzie się odbywało na poziomie dyrekcji regionalnych. Dwa razy w roku, tj. do końca marca i końca października, będzie przeprowadzany test składający się ze stu pytań.Do pobrania PEŁNA TREŚĆ Zarządzenia 24/2006 i ZAŁĄCZNIKI w formacie pdf.

2 czerwca 2006

Ryczałt na kancelarię

Jestem leśniczym mieszkającym w leśniczówce, która nie posiada osobnego wejścia do kancelarii. Chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie powinien być przyznany leśniczemu ryczałt: za sprzątanie kancelarii, za zużycie energii – jeśli nie ma osobnego licznika, a w okresie jesienno-zimowym za ogrzewanie kancelarii. Ciekawi mnie, czy o wysokości ryczałtu może decydować samodzielnie nadleśniczy? Jeśli tak, to czy mamy tyle ryczałtów ile nadleśnictw?

4 kwietnia 2006

Wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki

Jakiś czas temu przejąłem obowiązki administratora SILP w nadleśnictwie. Czy w związku z tym należy mi się jakieś dodatkowe wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? I czy wynika to z przepisów ustawy, czy też zależy od woli i uznania szefa, bo gdzieś o tym czytałem, ale nie wiem, czy to nadal obowiązuje? Dodam, że dotąd nie otrzymałem takiego wynagrodzenia, a koledzy w innych nadleśnictwach stale je otrzymują. Proszę też o podanie wszystkich wymagań kwalifikacyjnych dla administratorów.

17 marca 2006

Szkolenie doradców zalesieniowych

W dniach 14-15 lutego br. w Ośrodku Szkoleniowym „Leśny Dwór” w Sulęczynie odbyło się ogólnopolskie szkolenie regionalnych koordynatorów doradztwa dla rolników zalesiających grunty rolne w ramach działania 5 Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW-5). Organizatorem szkolenia była DGLP.

3 stycznia 2006

„Las Polski” nagradza

Tradycji stało się zadość. 23 lutego br., podobnie jak w poprzednich latach, w gościnnych murach Pałacu Niemcewicza zostały wręczone nagrody laureatom IX Konkursu dla Prenumeratorów „Lasu Polskiego” oraz IX edycji Konkursu Fotograficznego „Las w moim obiektywie”, organizowanych przez naszą redakcję. Zwyczajem już jest, że uroczystość odbywa się w budynku rektoratu warszawskiej SGGW, której gospodarz, rektor prof. Tomasz Borecki podkreślił, że ważne jest dla niego uczestnictwo uczelni w życiu braci leśnej. Dodał też, że cieszy się z przebywania „leśnej” wystawy fotograficznej w murach SGGW.

27 września 2005

Czat z dyrektorem

28 września 2005 r. odbył się czat internetowy z dyrektorem generalnym LP Januszem Dawidziukiem. Najciekawsze fragmenty opublikowaliśmy w numerze 20/2005 „Lasu Polskiego”. Pełny zapis czatu znajduje się tutaj.

12 czerwca 2005

Nowy dyrektor generalny

Minister środowiska powołał nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Został nim Andrzej Matysiak, były zastępca dyrektora regionalnego w Radomiu i inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Dobieszyn. – Liczę na dobrą współpracę ze wszystkimi, którzy chcą współpracować dla dobra Lasów Państwowych i lasów w ogóle – powiedział Andrzej Matysiak w swym krótkim przemówieniu podczas prezentacji w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

idź do strony: