Nowy mundur leśnika - coraz bliżej (nr 11/2014)

17 czerwca 2014 13:57 2014 Wersja do druku

Po zamieszaniu z godłem znikającym z leśnego munduru doczekaliśmy się kolejnego projektu (z 19 maja 2014 r.) rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Porównajmy najnowszy projekt z obowiązującym rozporządzeniem z 2007 roku.


W najnowszym projekcie zrezygnowano z części opisowej, wymieniającej w punktach sorty stanowiące poszczególne typy mundurów. Pozostała część graficzna. I tak wzory mundurów: wyjściowego, codziennego i terenowego (a więc tak jak dotychczas) określają trzy załączniki w formie zestawienia rysunków z krótkim opisem mówiącym o specyficznym fasonie (męski, damski), materiale (membrany, polar; ani słowa o gabardynie czy tropiku) oraz kolorze (np. ciemnooliwkowa koszula munduru codziennego). Czwarty załącznik (także głównie przez wizualizację), określa oznaki służbowe. I tu mała niespodzianka – w najnowszym projekcie pozostawiono jedynie dystynkcje. Zniknęły belki z napisami „Służba Leśna”, „Straż Leśna” czy nazwami szkół leśnych. Dystynkcje mają być noszone jak dotychczas na klapach marynarek, ale nowością są belki z dystynkcjami noszone na pochewce zakładanej na specjalnym pagonie nad lewą kieszenią koszuli lub bluzki. Te wykonane mają być w technologii żakardu tkanego.

 

Orzeł wraca, ale tylko na guziki

Po propozycji zawartej w poprzedniej wersji projektu (z jesieni ub. roku) rozgorzała dyskusja na temat godła państwowego, które – przypomnijmy – miało zostać praktycznie całkowicie usunięte i zastąpione logiem Lasów Państwowych. Protesty przyniosły skutek, bo w najnowszym projekcie loga LP brak, a godło wróciło. Ale tylko na guziki munduru wyjściowego. Te w porównaniu z dziś obowiązującym wzorem także ulegną zmianie i nabiorą wojskowego sznytu, bo zamiast zielonych, zaproponowano brązowe. Godła nie będzie na czapce, bo samą czapkę maciejówkę eliminuje się z zestawu mundurowego. Czapki do munduru codziennego i terenowego nie mają żadnych oznak.


Mundur wyjściowy

Fason marynarki, odzwierciedlający modę połowy lat 90., zostaje ten sam (dwa guziki, które nie wiadomo czy zapiąć, czy rozpiąć). Będą za to koszule z krótkim rękawem oraz odrębnie skrojone dla pań i panów. Mamy kapelusz (ten sam dla pań i panów, bez metalowej, modrzewiowej gałązki). Pojawiły się nowe detale – rysunkowe „wzory” trzech typów skarpet (zamiast jednego) – letnie, przejściowe i zimowe termoaktywne, paska do spodni lub spódnicy oraz butów damskich (brązowe czółenka lub kozaki) i męskich (półbuty lub zimowe trzewiki). Tajemniczy wcześniej „półsłupek”, czyli typ damskiego obcasa, nabrał kształtu na rysunku. Jest dość wysoki i z góry można zakładać, że nie każda kobieta zechce paradować na aż takich obcasach.


Mundur codzienny

W tym przypadku także zauważymy dostosowanie krojów odzieży do płci. Kamizelka i bluza z polaru zostaną wzbogacone o membranę. Nowości to bluza softshell, zaznaczenie, że spodnie mają mieć kieszenie oraz kurtka z membraną. Także buty mają być nowoczesne – zamiast enigmatycznego zapisu „na grubej zelówce” mowa jest o jasnobrązowych półbutach z membraną typu Sympatex. Urozmaicono nieco kolorystykę, oferując trzy odcienie zieleni. Dystynkcje widoczne będą nawet latem, mają być bowiem przypinane do koszuli. Pojawiają się koszulki polo i T-shirt, nie ma za to peleryny przeciwdeszczowej. Rękawice (nie ma ich w obowiązującym rozporządzeniu) i pasek są uzupełnieniem.


Najważniejsze zmiany:

• nowy krój munduru codziennego

• godło tylko na guzikach munduru wyjściowego

• kapelusz zamiast maciejówki

• nowe detale, np. pasek rękawice, stuptuty

• dystynkcje na koszulę

• rezygnacja z desenia panterkiMundur terenowy

Tu nowości jest najwięcej: rękawice ocieplane z odkrywanymi palcami, rękawice brązowe zamiast czarnych, stuptuty, oliwkowa barwa nowoczesnego obuwia, koszulki i legginsy termoaktywne, podpinki z polaru do spodni (wszystko dostosowane do płci użytkownika) i kurtki. Także tu koszulki polo i T-shirt. Na dobre znika wzór panterki.Emblematy

W uzasadnieniu mundurowej rewolucji autorzy podtrzymują konieczność zmiany umundurowania po 15 latach, podwyższenie standardów sortów, ich jakości i funkcjonalności. Podkreślono ponownie, że obecne wzory nie spełniają już wymagań wizerunkowych i użytkowych środowiska zawodowego leśników.

Nowa wersja rozporządzenia nie przewiduje proponowanego w ub. roku identyfikatora osobistego dla strażników leśnych, „blachy”. Brak tu także emblematu „Straż Leśna”.

Z nowej wersji zniknęły też punkty mówiące o należytym szacunku dla munduru i odstępstwach w postaci np. przypinanych doń oznak żałoby (takie propozycje były wysuwane w projekcie z przełomu roku).

Rozporządzenie znajduje się w fazie konsultacji. Niestety jego mankamentem są dość symboliczne rysunki (ilustrujące tekst pochodzą właśnie z projektu rozporządzenia). Więcej do powiedzenia będą miały osoby, które miały okazję oglądać próbną kolekcję, prezentowaną już jesienią ub. roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie na początku przyszłego roku, a dotychczasowe umundurowanie i oznaki służbowe będą mogły być używane do 31 grudnia 2016 roku.

Urszula Zubert