Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra

22 listopada 2019 11:31 2019 Wersja do druku

Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra

Białowieski Park Narodowy 2019 s. 182

Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Dwujęzyczny album w zwięzły sposób przedstawia historię gatunku i walki o jego odtworzenie.


Nie zabrakło też kilku słów o tym, dlaczego, pomimo niekwestionowanego sukcesu restytucji, nie wolno osiadać na laurach i odpuszczać aktywnych działań na rzecz ochrony populacji tego gatunku.

Clou opracowania stanowi jednak bogactwo rycin i ilustracji, sięgających początków XX w., zaczerpniętych ze słynnej monografii „Puszcza Białowieska” Georgija Karcowa, zagranicznej prasy, zbiorów prywatnych i muzealnych. W dalszej części zdjęcia przenoszą czytelnika w okres międzywojenny, ukazując pierwsze starania na rzecz restytucji żubra w Polsce, jej pionierów i głównych bohaterów, okraszone notatkami prasowymi.

Zdjęcia podążają w ślad za historią, dokumentując przywiezienie do Puszczy Białowieskiej pierwszych żubrów, ich ówczesnych opiekunów, narodziny, cielęta, letnią beztroskę i zimowe trudy. I tak docieramy do czasów współczesnych, kiedy żubr stał się w Puszczy widokiem powszechnym. Pozują więc stada na tle Białowieży, cerkwi w Łosince czy stodół w Teremiskach. Autorzy nie zapomnieli jednak o zwierzętach po drugiej stronie granicy – album zawiera wiele zdjęć stada białoruskiego.

Dzięki publikacji BPN-u czytelnik zyskuje okazję do bliższego poznania żubrów bez ruszania się z fotela. Oczywiście książka nie zastąpi kontaktu z przyrodą, jednak w przypadku żubra lepiej podziwiać go z bezpiecznej odległości, czy to na kartach książki, czy też z daleka w naturze.

SLV.