Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

11 października 2019 14:57 2019 Wersja do druku

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, 2019, 
s. 432

Wspomnienia upływają niczym kartki wyrywane z kalendarza, z każdym dniem jest ich coraz mniej, odchodzą razem z ludźmi lub przykrywa je kurz historii. Spisane historie pozostają jednak wieczne i dają świadectwo potomkom.


Z taką inicjatywą wyszli hajnowianie zamieszkujący najstarsze części tego urokliwego miasteczka na skraju Puszczy Białowieskiej. Potomkowie pierwszych jej strażników i ich sąsiadów ze Straży Hajnowskiej zebrali swoje wspomnienia i wiedzę w ramach obszernej i bogato ilustrowanej publikacji. Historyczne świadectwo związku ludzi z miejscem stanowi mapa gruntów z połowy XIX w. i dołączony do niej wykaz nazwisk, które wciąż pojawiają się w tym rejonie: Kicel, Melcer, Panasiuk, Sawicki, Stepaniuk, Sidoruk, Bujnowski czy Orzechowski. Ludzie ci i ich rodziny znalazły się na zdjęciach stanowiących główną część publikacji.

Pierwsze z nich przedstawia miejscową ludność na tle budynku leśnictwa Hajnówka z 1915 roku. Motywy leśne w oczywisty sposób stanowiły nieodłączną część życia lokalnej społeczności, co doskonale obrazują ilustracje: sadzenie lasu, orka w lesie, szkolenie z hodowli lasu.

Ale nie tylko, wiele zdjęć dotyka bowiem spraw prywatnych, takich jak chrzciny, śluby czy święta rodzinne. Sięgają wstecz do czasów carskich, dwudziestolecia międzywojennego, demonstrując żołnierskie wspomnienia i czar tamtego okresu. Wiele pochodzi też z lat okupacji, pokazując, że wtedy ludzie też jakoś żyli i dawali sobie radę mimo przeciwności losu. Dopiski pod nimi przypominają o tragediach, których w okolicy w tamtym czasie było niemało.

SLV.