Razem na bieguny

21 września 2009 15:30 2009 Wersja do druku

Razem na bieguny
Marek Kamiński
Fundacja Marka Kamińskiego 2008, s. 201

Ich życiowe drogi zetknęły się w sierpniu 2002 roku. Ten młodszy nie miał już nogi ani ręki, ten straszy miał za sobą samotne wizyty na dwóch ziemskich biegunach. Pierwszy to Jan Mela, chłopak dla którego życie zwykłego chłopaka, grającego z kumplami w piłkę i łazikującego po drzewach właśnie się skończyło. Drugim był Marek Kamiński, który właśnie planował nowe przedsięwzięcie pod hasłem „Na Krańce Marzeń”. Jaśkowi niebawem miano zamontować refundowaną przez NFZ protezę, przypominającą kij używany niegdyś w miejsce utraconej przez pirata nogi. Bezrobotnego ojca nie stać na bardziej „ludzką” postać przyszłej nogi dla syna. Dalszy ciąg możemy sobie wyobrazić, tym bardziej że chyba wszyscy słyszeli o udanej wyprawie obu panów na Biegun Północy. Marek Kamiński lubi porównywać planowanie trudnych wypraw do góry lodowej. 1/7 góry wystaje ponad wodę, 6/7 zanurzone jest pod wodą – tak samo jest z wyprawami. Przeciętny śmiertelnik nie jest świadom zdecydowanej większości tego, co dzieje się przed, a nawet w trakcie wyprawy.

Kto chce się dowiedzieć, powinien przeczytać prezentowaną książkę. Jest ona formą dziennika, choć nie wszystkie dni zostały w nim opisane. W sumie blisko dwa lata od czasu, gdy Jaś Mela zmienił życie Marka Kamińskiego. Opowieść jest fascynująca. I choć pełno w niej rozterek, to jednak zdecydowanie więcej radości, bezinteresowności i sukcesu. Ale nie zdobyciem bieguna kończy się ta opowieść. Warto poznać też reperkusje wyprawy, a było ich wiele: nagroda Kolos 2004 za wyczyn roku dla Jasia Meli, Szkoła Przekraczania Granic i ponad 733 tys. zł zebrane w trakcie wyprawy na Biegun, a przeznaczone póśnej na całkowitą lub częściową refundację 65 profesjonalnych protez. Ta książka jest formą podziękowania za trud wielu ludziom, dzięki którym ten projekt mógł się powieść. Jest też formą zbiórki pieniędzy na dalsze działania.

Do książki, którą można zamówić na www.kaminski.pl, dołączono płytę z informacjami o uczestnikach wyprawy, skanami oryginalnych zapisków Marka Kamińskiego z wyprawy oraz dwoma filmami opowiadającymi o wyprawie na północny i południowy kraniec Ziemi.