Ptaki

18 lipca 2005 13:29 2005 Wersja do druku

Ptaki
Dariusz Graszka-Petrykowski
KDC 2004

Na księgarskich półkach coraz częściej pojawiają się tytuły poświęcone nauce rozpoznawania ptaków, ale większości z nich można sporo zarzucić. Często zawierają zbyt dużo naukowych szczegółów, a dokonany w nich przegląd gatunków przysparza niezłego zawrotu głowy, bo zaobserwowanie w naszym kraju wielu z przedstawionych w atlasach ptaków graniczy z cudem. Niedawno pojawiła się jednak książka, którą z pełną odpowiedzialnością można polecić wszystkim, którzy rozpoczynają zgłębianie ptasiego świata. Autor - redaktor "Lasu Polskiego" - słusznie opatrzył ją podtytułem "profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów". Już od pierwszych stron czytelnik może przekonać się, że ma do czynienia z książką nietypową. Pasja jaką piszący obdarzył pierzaste istoty jest widoczna od pierwszych stron, prezentujących ogólne wiadomości o ptakach, aż po ostatnie, przedstawiające opisy poszczególnych gatunków i wiadomości o ruchu ornitologicznym w Polsce i na świecie.


Ale myliłby się ten, kto sądzi, że autor ucieka od tematów trudnych i skomplikowanych, spłycając wiedzę o ptakach lub ograniczając ją do wiadomości zupełnie podstawowych. Wręcz przeciwnie, w przewodniku znajdziemy wiele rzetelnych informacji, poprzetykanych licznymi ciekawostkami i nierzadko zabawnymi opowieściami. Gdy dodamy do tego swobodny, gawędziarski styl narracji, okaże się, że książkę warto przeczytać nawet będąc doświadczonym ornitologiem.
W książce opisanych zostało 80, w większości dość powszechnie spotykanych gatunków ptaków. Jak proponuje autor, właśnie od nich powinno zacząć się przygodę z rodzimą awifauną. Każdy gatunek zaprezentowany jest na zdjęciach i rysunkach, a jego roczna aktywność przedstawiona jest na barwnym diagramie, pokazującym okresy zimowania, przelotów, lęgów, pierzenia i koczowania. Informacje o rozmiarach i masie ciała omawianego ptaka przeniesiono z tekstu do ramki, co odciąża opis z liczb, czyniąc go bardziej przystępnym.
Wszystko to czyni książkę bardzo przejrzystą, czytelną i łatwą w użyciu. Foliowana okładka zabezpiecza przed zawilgoceniem w warunkach terenowych, podnosząc trwałość i funkcjonalność książki. Dlatego wszyscy, którzy chcą wiedzieć jak i gdzie obserwować ptaki, po czym je rozróżniać oraz jak im pomagać, powinni zaopatrzyć się w podręcznik, tym bardziej, że jego cena jest bardzo przystępna.
SoWa

Książka dostępna w Klubie Sprzedaży Wysyłkowej