Z zagranicy 7/2013

11 kwietnia 2013 17:20 2013 Wersja do druku

Łotwa
Układ Łotewskich Lasów Państwowych z myśliwymi

Europa

Negocjacje w sprawie europejskiej konwencji leśnej

Austria

Powiększenie puszczańskiego rezerwatu Dürrenstein

Bawaria, Niemcy

Azjatycka kózka odkryta także w lesie

Dolna Saksonia, Niemcy

Ekolodzy będą mieli więcej do powiedzenia

Niemcy
Dom Lasów w Hamburgu


Łotwa
Układ Łotewskich Lasów Państwowych z myśliwymi

Spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe (LVM) podpisała z łotewskimi związkami łowieckimi układ o współpracy w redukowaniu szkód łowieckich. Celem układu jest stymulowanie rozwoju infrastruktury łowieckiej niezbędnej do ograniczenia szkód łowieckich w lasach.

– Mając na celu obniżenie rozmiaru szkód powodowanych przez zwierzynę, postanowiliśmy usiąść do negocjacyjnego stołu z myśliwymi, aby wspólnie poszukać rozwiązań. Współpraca jest bowiem niezbędna do hodowli zdrowych lasów o dużej produkcyjności i jakości – mówi Martins Gutmanis, szef działu hodowli lasu w spółce LVM.

Janis Baumanis, prezes Łotewskiej Unii Myśliwych, podkreśla: – Układ rozpoczyna nowy etap współpracy spółki akcyjnej Łotewskie Lasy Państwowe z myśliwymi. Jeszcze kilka lat temu takie porozumienie byłoby nie do pomyślenia. Łotewscy myśliwi mają teraz nadzieję, że spółka widzi w swoich lasach nie tylko myśliwych dewizowych, lecz również miejscowych.

Źródło: www.lvm.lv

    

Europa
Negocjacje w sprawie europejskiej konwencji leśnej

W dniach od 28 stycznia do 1 lutego odbyła się w Antalyi w Turcji trzecia sesja Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ds. Europejskiej Konwencji Leśnej (INC3). W posiedzeniu uczestniczyło 150 osób, w tym przedstawiciele 35 rządów krajowych i Unii Europejskiej.

Komitet Negocjacyjny kontynuował w Turcji prace nad projektem tekstu europejskiej konwencji leśnej, uwzględniając wyniki wcześniejszego spotkania eksperckiego w Hiszpanii, poświęconego podstawowej terminologii, oraz rezultaty konsultacji w sprawie możliwych implikacji ulokowania konwencji leśnej pod auspicjami ONZ. Zostało zakończone drugie i rozpoczęte trzecie czytanie projektu. Trzecią sesję wznowiono w terminie 3–5 kwietnia w Petersburgu, tak aby mieć więcej czasu na uregulowanie podstawowych kwestii przed czwartą sesją (ostatnią zaplanowaną w ramach mandatu udzielonego Komitetowi Negocjacyjnemu), która ma się odbyć 10–14 czerwca w Warszawie.

Jednym z obserwatorów procesu negocjacyjnego jest Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów (CEPF). Aljoscha Requardt, sekretarz generalny CEPF, tak podsumowuje wyniki sesji INC3: – W porównaniu z sesjami INC1 i INC2 sesja INC3 miała z pewnością mniej interaktywny charakter. Obserwatorzy mieli raczej niewiele okazji do zabrania głosu i współuczestniczenia w negocjowaniu projektu tekstu. Świadczy to jednak o tym, że delegaci państwowi i unijni traktują proces negocjacyjny bardzo poważnie. Z punktu widzenia obserwatora można powiedzieć, że również podczastrzeciej  sesji negocjacyjnej został osiągnięty ogromny postęp. Cały proces na pewno nie jest łatwy. Wiele kwestii, takich jak spójność przepisów czy system finansowy i instytucjonalny, pozostaje otwartych. Projekt tekstu w obecnym kształcie obejmuje już jednak zapisy kilku zasad o fundamentalnym znaczeniu dla branży leśnej, co z perspektywy europejskich właścicieli lasów można ocenić pozytywnie.

Źródło: www.cepf-eu.org

    

Austria
Powiększenie puszczańskiego rezerwatu Dürrenstein

Fot. bundesforste.dePuszcza Dürrenstein w Północnych Alpach Wapiennych to jedyny w Austrii kompleks lasów pierwotnych. W granicach rezerwatu Dürrenstein znajdowało się dotychczas 2,4 tys. ha puszczy. W połowie lutego br. rezerwat został powiększony o blisko 1 tys. ha lasów, administrowanych do tej pory przez spółkę akcyjną Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), w której zarządzie znajdują się lasy państwowe Austrii. Centralną część puszczy Dürrenstein stanowi 500-hektarowy obiekt Rothwald – pierwotny las z drzewostanem świerkowo-jodłowo-bukowym. Drzewostany dołączone do rezerwatu mają co najmniej 200 lat i znajdują się w stanie zbliżonym do naturalnego.

Źródło: www.bundesforste.at   

  

Bawaria, Niemcy
Azjatycka kózka odkryta także w lesie

Szkodnik drzew Anoplophora glabripennis, bardzo niebezpieczny chrząszcz z rodziny kózkowatych zawleczony do Europy z Azji, był dotychczas odkrywany w Niemczech jedynie w okolicach dróg, w parkach i na powierzchniach otwartych. Ostatnio jednak stwierdzono jego występowanie w niewielkim lesie w gminie Feldkirchen w Bawarii.

Azjatycka kózka mogła się rozprzestrzenić na znacznej powierzchni w lesie, ponieważ pozostawała tam przez wiele lat nieodkryta. Las w gminie Feldkirchen jest czwartym odkrytym dotąd w Niemczech obszarem z drzewami zasiedlonymi przez szkodnika. Cały drzewostan będzie musiał zostać wykarczowany. Rozpoczęto już usuwanie wszystkich drzew i krzewów, rosnących wzdłuż autostrady A94, na odcinku przebiegającym przez gminę Feldkirchen.

Źródło: www.forstpraxis.de

    

Dolna Saksonia, Niemcy
Ekolodzy będą mieli więcej do powiedzenia

Przedsiębiorstwo państwowe Dolnosaksońskie Lasy Krajowe (NLF), w zarządzie którego znajdują się lasy państwowe landu Dolna Saksonia (330 tys. ha), włączy organizacje ekologiczne w proces opracowywania planów ochrony i rozwoju obszarów siedliskowych sieci Natura 2000, wyznaczonych w lasach NLF. Dzięki temu planowanie naturowe stanie się procesem bardziej transparentnym. Dotychczas plany ochrony i rozwoju obszarów siedliskowych w lasach państwowych uzgadniane były jedynie ze służbami ochrony przyrody. Prawo organizacji ekologicznych i innych podmiotów trzecich do partycypacji w opracowywaniu planów ochrony i rozwoju obszarów siedliskowych w lasach NLF zostało potwierdzone orzeczeniem Sądu Okręgowego w Hanowerze z dnia 31 stycznia br.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

 

Niemcy
Dom Lasów w Hamburgu

Fot. Flickr.comW listopadzie 2012 r. został w Hamburgu uroczyście otwarty Dom Lasów. Inicjatorem jego powstania jest Stowarzyszenie Ochrony Lasu w Niemczech (SDW). Ekologiczny, wielofunkcyjny obiekt unaocznia w fascynujący sposób znaczenie lasów. Centralną część Domu Lasów zajmuje Leśne Centrum Prezentacji Naukowej. Na powierzchni 650 m2 rozmieszczonych jest 80 stanowisk, na których prezentowane i objaśniane są różne funkcje lasu. Oferta wystawowa obejmuje liczne eksponaty i pokazy filmów.

W Domu Lasów znajdują się sale konferencyjne, które mogą pomieścić 300 osób. Oferta edukacyjna adresowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, lecz również do dorosłych. Restauracja na 110 miejsc serwuje potrawy związane z lasem i specjalności kuchni regionalnej. Na trzech najwyższych piętrach Domu Lasów mieści się hotel z 82 pokojami. Kondygnacje hotelu wykonane są w całości z masywnej konstrukcji drewnianej. Wystrój poszczególnych pokoi nawiązuje do określonego gatunku drzewa.

Dom Lasów stał się już atrakcją turystyczną Hamburga, celem wycieczek rodzinnych i popularnym miejscem edukacji pozaszkolnej.

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.