Lista gatunków inwazyjnych rozszerzona – Rozporządzenia KE

7 września 2022 05:50 2022 Wersja do druku

2 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej nr 2022/1203 z dn. 12 lipca 2022 r. uzupełniające listę inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej.


Pierwsza wersja tej listy została ustanowiona w 2016 r. (37 gatunków), następnie poszerzono ją w 2017 r. (do 47 gatunków), w 2019 r. (do 66 gatunków) i w 2022 r. (do 88 gatunków, z tym że dla czterech z nich wpisanie na listę nastąpi z kilkuletnim opóźnieniem). Wpis następuje w wyniku oceny naukowej, tzw. analizy ryzyka, często jednak z uwzględnieniem przeciwnych interesów gospodarczych. Wpisywane są nie tylko gatunki, które już wykazują tendencje inwazyjne
w Europie, lecz także te, dla których oceniono wysokie ryzyko zawleczenia i inwazyjności. Wpis na listę oznacza automatycznie, że we wszystkich państwach UE wprowadzanie na terytorium Unii, przywożenie do UE, wywożenie z UE lub przemieszczanie w granicach UE, a także przetrzymywanie, hodowanie oraz zezwalanie na ich rozmnażanie, hodowla lub uprawa, wprowadzanie do obrotu, wykorzystywanie lub wymienianie oraz uwalnianie do środowiska to czyny zakazane i stanowią przestępstwo (istnieje jednak procedura derogacji).

W tym roku do listy zostały dodane m.in.: brunatnica (Rugulopteryx okamurae) pochodzenia pacyficznego, rozprzestrzeniająca się u wybrzeży Azorów i w Morzu Śródziemnym; Hakea sericea – australijski krzew inwazyjny w Portugalii; Koenigia polystachya (Polygonum polystachyum, Persicaria wallichii), azjatycki rdest wykazujący tendencje inwazyjne jako uciekinier z ogrodów w atlantyckiej części Europy; był notowany także w Polsce; dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) – krzew ozdobny pochodzenia wschodnioazjatyckiego, sadzony także w Polsce; wejście na listę z odroczeniem do 2027 r.; sałata nilowa (Pistia stratiotes) – wodna roślina tropikalna o skłonnościach inwazyjnych w cieplejszym klimacie; wejście na listę z odroczeniem do 2024 roku.

Red.

 

Fot. adobe.stock