,,Mój Las” w Lublinie – Rozstrzygnięcie konkursu

12 lipca 2022 07:26 2022 Wersja do druku

21 czerwca w Ogrodzie Edukacyjnym przy siedzibie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski (RDLP w Lublinie) miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu „Mój Las”. Była to już XXXV edycja tego wydarzenia. Po raz pierwszy odbył się on w 1986 r. i od tego czasu uczniowie co roku próbują swoich sił na poziomie regionalnym, a najlepsi również centralnym. Jego organizatorami są zarząd główny SITLiD oraz poszczególne oddziały Ligi Ochrony Przyrody.


Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej, promowanie przyrodniczo-turystycznych walorów polskich lasów oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W zależności od kategorii wiekowej uczestnicy wykonują prace plastyczne lub opisowe, uzupełnione fotografiami, rysunkami, szkicami itp. W tym roku na konkurs w I kategorii wpłynęły 82 prace z 9 szkół, w kategorii II – 1 praca z 1 szkoły, w kategorii III – 9 prac z 3 szkół i w kategorii IV – 3 prace z 2 szkół, czyli łącznie 95 prac z 15 szkół. Regionalny Sąd Konkursowy zakwalifikował do II etapu i rozpatrzenia na szczeblu centralnym 6 prac.

W organizację konkursu na szczeblu regionalnym województwa lubelskiego od lat włącza się także RDLP w Lublinie, która także w tym roku, wspólnie z zarządem okręgowym LOP w Lublinie i lubelskim oddziałem SITLiD, ufundowała nagrody dla laureatów.

W imieniu lubelskiej dyrekcji LP dyplomy i upominki przekazał zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Mirosław Waniewski, któremu towarzyszyła Aneta Sławińska – koordynator edukacji, oraz przedstawiciele samorządów lokalnych – zastępca burmistrza Radzynia Podlaskiego Sławomir Lipski, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, członek zarządu głównego SITLiD Sławomir Kuśmierz oraz Anna Mikołajko-Rozwałka i Wiesław Wiącek z lubelskiego zarządu LOP. Organizatorzy, dziękując za trud włożony w przygotowanie prac konkursowych, podkreślili ich wysoki poziom i zachęcili jednocześnie do udziału w kolejnych edycjach. Na zakończenie spotkania, w punkcie edukacyjnym Borowe, gospodarze terenu zorganizowali poczęstunek przy ognisku.

Aneta Sławińska

Fot.: Andrzej Brzeziecki