Festiwal Lasu – Mnóstwo zabawy w Gołuchowie

12 lipca 2022 07:24 2022 Wersja do druku

W pierwszą niedzielę czerwca Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprosił na Festiwal Lasu. Program obejmował m.in. konkursowe prezentacje sygnałów i muzyki myśliwskiej, warsztaty i pokazy przyrodnicze, prelekcje, jarmark rękodzieła oraz koncert Olgi Bończyk.


Festiwal rozpoczęło odegranie utworu na powitanie, którym jednocześnie zainaugurowano VIII Międzynarodowy Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej. Do zawodów stanęło w tym roku dziewięć zespołów w sygnałach myśliwskich, pięć – w muzyce myśliwskiej oraz 40 solistów. Dźwięki rozbrzmiewające na dziedzińcu Oficyny tworzyły muzyczną leśną przestrzeń dla wszystkich zainteresowanych. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu nieobowiązkowego „Żubr z Gołuchowa” autorstwa Romana Idzikowskiego otrzymał Zespół Związku Myśliwych SŪDUVA Marijampole z Litwy, natomiast Grand Prix – złotą statuetkę uskrzydlonego żubra oraz sygnałówkę ufundowaną przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu otrzymał Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator” Studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ten sam zespół okazał się także najlepszy w muzyce myśliwskiej. Podczas festiwalu można było posłuchać nie tylko rogów, lecz także pieśni myśliwskich, a to dzięki zespołowi Lesničiari Strednej lesníckej školy a ŠRO v Prešove ze Słowacji.

Równolegle do konkursu, na polanach parkowych, trwały działania w strefie warsztatów przyrodniczych, gdzie można było z bliska przyglądać się ptakom łowczym, psom myśliwskim i płazom przywiezionym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Leśnicy zachęcali do mierzenia drewna, zaglądania do uli, produkcji woskowijek (ekoopakowań z wosku i bawełny) czy przygotowania własnego minilasu w butelce. Nadleśnictwa: Szklarska Poręba, Lwówek Śląski, Turek, Kalisz, Taczanów, Antonin i Syców stanęły na wysokości zadania, oferując niecodzienne praktyczne aktywności dla małych i dużych. Mity na temat kleszczy i nietoperzy dementowali znawcy tematu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, dostarczając jednocześnie wielu porad przydatnych w obcowaniu ze zwierzętami. Tematykę bezpieczeństwa w lesie rozwijali ponadto strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie.

Grono wielbicieli dzikiej kuchni (oraz tych, którzy po raz pierwszy doświadczali na swoich podniebieniach leśnych specjałów) przyciągnęła strefa „Dobre z Lasu”. Pokaz kulinarny przyrządzania dziczyzny, burgery z leśnego food trucka, a także podpowiedzi, jak korzystać z roślin i bezpiecznie zanocować w lesie przyciągnęły wielu zainteresowanych. Bez odpowiedzi nie pozostawały pytania na temat grzybów oraz programu Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”.

O leśnych doświadczeniach minionych pokoleń opowiadały osoby, które wcieliły się m.in. w kołodzieja, bednarza i bartnika.

Festiwalowa niedziela – 5 czerwca – to również coroczny Światowy Dzień Środowiska. To czas na las, powroty do przeszłości i jednocześnie wybieganie w przyszłość, rewidowanie sprawdzonych rozwiązań, szukanie odpowiedzi, jak ograniczyć własną wygodę, by ślad, który odciskamy swoją codziennością, był wartościowym wkładem w kształtowanie jakości życia oraz bezpiecznej przyszłości ludzi i planety. To też współpraca wielu osób i instytucji na rzecz natury, dzięki której jest możliwe realizowanie tego typu wydarzeń.

Festiwal Lasu przebiegał pod patronatem honorowym dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Współorganizatorami byli: CILP w Warszawie oraz RDLP w Poznaniu, a partnerami: Urząd Gminy Gołuchów, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Urząd Miasta Kalisza, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Kaliszu. Opiekę medialną sprawowali Radio Poznań i TVP3 Poznań.

Tekst i zdjęcie: Alicja Antonowicz