Rowerowe lato na Roztoczu – Szaleństwo dwóch kółek

18 listopada 2021 08:13 2021 Wersja do druku

Przez dwa tygodnie wakacji (od 14 do 28 sierpnia) rowerzyści z całej Polski mogli poznawać uroki Roztocza w ramach „Festiwalu Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic”. Celem Festiwalu było propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez turystykę rowerową oraz promowanie atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych Roztocza zarówno na terenie województwa lubelskiego, jak i podkarpackiego.


Organizatorzy – Powiat Lubaczowski, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna – przygotowali wydarzenia na siedmiu różnych trasach. Były to rajdy: „Odkrywamy Roztocze” ze startem w Lubaczowie i metą w Tomaszowie Lubelskim, „Na skrzydłach Natury” ze startem i metą w leśnictwie Zabiała, „Naturalnie na Roztoczu” (start i meta w Lubaczowie), „Lasy Janowskie – rowerem do Leśnego Skarbca” (start i meta w Parku Rekreacji ZOOM NATURY nad Zalewem Janowskim), „Przez lasy i bezdroża Roztocza” (start i meta w Ośrodku EdukacyjnoMuzealnym RPN w Zwierzyńcu), „Święto Rowerów na 400lecie Tomaszowa Lubelskiego” oraz dwudniowy rajd „Szlakiem roztoczańskich krajobrazów” ze startem w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie), a metą w HoryńcuZdroju (woj. podkarpackie).

Trasy zostały wybrane tak, aby pokazać i promować piękno subregionu Roztocze, a także by prezentować trasy rowerowe w korytarzu Green Velo wraz z atrakcjami i zabytkami znajdującymi się w pobliżu. Większość z nich prowadziła przez tereny leśne. Na wyznaczonych przystankach na uczestników czekali przewodnicy, którzy opowiadali o zabytkowych i ciekawych obiektach znajdujących się na trasach poszczególnych rajdów. Szczęśliwcy wyjechali do domów z nagrodami, które mogli wygrać w loteriach fantowych na zakończenie rajdów – rowerami trekkingowymi, kaskami i akcesoriami rowerowymi, W wydarzeniu wzięło udział kilkaset uczestników z całej Polski, od dzieci po seniorów. Partnerami Festiwalu byli: Województwo Podkarpackie, Województwo Lubelskie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze wschodnie”.

Red.

 

Fot. adobe.stock