Inicjatywy społeczne - Lasy wspierają medyków

4 czerwca 2020 12:38 2020 Wersja do druku

Czas zagrożenia epidemicznego w Polsce to próba nie tylko dla służby zdrowia, ale państwa jako systemu. W tej sytuacji istotna jest współpraca i solidarność różnych jego elementów, dlatego też minister środowiska Michał Woś zwrócił się do państwowych leśników o podjęcie inicjatywy na rzecz finansowego wsparcia służby zdrowia. W efekcie regionalne dyrekcje LP zebrały w sumie 2 mln zł, które trafią do lekarzy z ich terenu i wspomogą walkę z koronawirusem. Dzieje się to zazwyczaj w formie przekazania na cele społecznie użyteczne darowizny z dodatniego wyniku finansowego.


Wymieniać można by długo. Dyrekcja katowicka zakupem respiratora wesprze Szpital Rejonowy w Raciborzu, przekształcony na mocy specustawy w szpital zakaźny. Z kolei jednostki RDLP w Lublinie wspomogą lokalne szpitale, dzięki czemu do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach trafią urządzenia do dezynfekcji, sterylizacji oraz higieny szpitalnej. Do zakupu pierwszego aparatu dołoży się też Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”, o którym szerzej pisaliśmy w nr. 2/2019 „Lasu Polskiego”. Drugie urządzenie będzie sfinansowane ze zbiórki publicznej prowadzonej wśród lubelskich leśników. Ich koledzy z Piły przekażą zaś 100 tys. zł na doposażenie mikrolaboratorium punktu diagnostycznego, w którym będą robione testy na obecność wirusa SARS-Cov-2, a dodatkowo pomogą w zakupie środków ochrony osobistej Szpitalowi Powiatowemu im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, do którego trafi 12 tys. zł.

Tego rodzaju małych inicjatyw ze strony leśników jest wiele, czego przykład stanowi załoga Nadleśnictwa Hajnówka (RDLP w Białymstoku), która przekazała miejscowemu szpitalowi 80 kombinezonów ochronnych z zapasów na potrzeby bioasekuracji. Niektórzy zaś sami zakasali rękawy, tak jak Małgorzata Zbyryt z Nadleśnictwa Waliły (RDLP w Białymstoku), która własnoręcznie szyje maseczki ochronne. Wpierw obdarowała nimi rodzinę i bliskich, a następnie białostockich medyków. Maseczki te cieszą oko różnymi przyrodniczymi wzorami!

Zastanawiałam się, jak możemy pomóc tym, którzy w czasie epidemii znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji. O 15.00 zamykam więc biuro, które teraz mam w swoim pokoju, i przenoszę się do pracowni krawieckiej ulokowanej w kuchni. Postanowiłam wykorzystać moje zdolności i pokaźną kolekcję materiałów w leśne wzory – wyjaśnia pozytywnie zakręcona leśniczka.

Pomoc LP nie kończy się jednak na wsparciu finansowym, bowiem niektóre jednostki udostępniają swoje obiekty na potrzeby walki z chorobą. Nadleśnictwo Poddębice oddało do dyspozycji starosty nieużywany już 300-metrowy budynek, w którym może przebywać jednocześnie dziewięć osób objętych kwarantanną. Wsparciem leśników w postaci drewna opałowego czy artykułów spożywczych mogą się również cieszyć żołnierze wysłani do ochrony przejść granicznych. Służba Leśna włącza się też bezpośrednio w zadania terenowe i uzupełnia Straż Graniczną w patrolowaniu szlaków turystycznych biegnących blisko granicy.

Na tym jednak nie kończą się prospołeczne inicjatywy LP. Kiedy introwertycy czują się w samoizolacji jak ryba w wodzie, ekstrawertykom tęskno do kontaktu ze światem zewnętrznym, zwłaszcza lasem i naturą. O nich również LP nie zapominają, wszak od dawna w internecie można było podglądać białowieskie żubry z Nadleśnictwa Browsk, a Nadleśnictwo Sieraków (RDLP w Poznaniu) chwali się kamerką podpatrującą życie bocianów czarnych. Nie brak atrakcji dla najmłodszych, którym z pewnością nudzi się niezmiernie. Tu z pomocą ruszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a w ślad za nią minister środowiska, dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i rzeczniczka LP Anna Malinowska. Przeczytali oni najmłodszym po jednym rozdziale przygód leśniczego Piątka. Nadleśnictwa organizują też zdalne zajęcia z edukacji leśnej i konkursy. Bezpłatnie dostępne są różnorodne zeszyty ćwiczeń wydane nakładem LP.

SLV.