Ochrona przyrody - 90 lat restytucji żubra

27 lutego 2019 10:01 2019 Wersja do druku

We wrześniu będziemy obchodzić 90. rocznicę rozpoczęcia restytucji żubra – gatunku, który z naturalnego środowiska w Polsce zniknął w 1919 roku. Odtwarzanie populacji największego ssaka Europy rozpoczęło się, gdy we wrześniu 1929 r. do zagrody w Puszczy Białowieskiej trafił samiec Borusse, a miesiąc później krowa Biserta. Dziś populacja białowieskich żubrów (po polskiej stronie Puszczy) liczy ponad 650 osobników, a w całym kraju mamy już blisko 1,9 tys. rogaczy.


Udaną restytucję będzie świętował m.in. Białowieski Park Narodowy, w którego logo widnieje właśnie żubr. Inauguracją trwających cały rok obchodów jubileuszu był konkurs na logotyp „90 lat restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej”. Zwycięską pracę stworzyli Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży, i Tomasz Samojlik, znany głównie dzięki swoim obrazkowym przyrodniczym opowieściom dla dzieci.

Jubileusz uczczą też liczne publikacje. Nakładem BPN-u zostanie wydany album Zbigniewa Krasińskiego „Żubr – potęga i majestat”, w planach jest też wydawnictwo poświęcone restytucji i kompendium nt. ochrony tego ssaka. Na tym jednak nie kończą się działania: – W maju współorganizujemy w Białowieży konferencję poświęconą ochronie dzikich zwierząt na styku przyrody i środowiska tworzonego przez człowieka, jeden z paneli będzie w pełni poświęcony żubrom. We wrześniu weźmiemy udział w konferencji już w całości dotyczącej żubrów, organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, również w Białowieży. W planach mamy też oficjalne obchody z rekonstrukcją historyczną przedstawiającą przywiezienie do Puszczy byka Borusse. To wydarzenie przygotujemy wspólnie z leśnikami z Lasów Państwowych, lecz jego szczegóły pozostają jeszcze tajemnicą – wymienia Michał Krzysiak, dyrektor BPN-u. 

SLV.