Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - To już 10 lat konkursu!

2 października 2014 09:33 2014 Wersja do druku

W Spychowie 8 i 9 sierpnia znów było słychać muzykę myśliwską. Tym razem brzmiała szczególnie podniośle, bo Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zorganizowano już po raz 10. Organizatorzy, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie, sprawili, że program konkursu aż kipiał od atrakcji.

 


Konkurs po raz pierwszz trwał dwa dni. Pierwszego w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyły się przesłuchania rekordowej liczby solistów. Do Spychowa przyjechało ich aż 160. Drugiego dnia na scenie amfiteatru swoje umiejętności prezentowały zespoły, których w konkury stanęło 27. Klasyfikację konkursową można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Spychowo.

Konkurs wpisany był nie tylko w regionalne obchody 90-lecia istnienia LP, ale też w obchodzoną w tym roku rocznicę 330-lecia leśnictwa na terenach Nadleśnictwa Spychowo. M.in. za trud wkładany w jego organizację nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo, Krzysztof Krasula, odebrał z rąk senatora Stanisława Gorczycy Medal Senatu RP.                    Fot. P. Ulewicz

Poza konkursem odbyła się aukcja obrazów z pleneru malarskiego organizowanego w Spychowie od 2002 roku. Dochody z niej przeznaczane są m.in. na warsztaty dla osób niepełnosprawnych.

Rockowo-bluesowo zagrał zespół The Woods z akompaniamentem ZSM Leśna Brać, a na zakończenie konkursowych zmagań wszyscy uczestnicy wykonali Koncert Galowy na 100 rogów. To wyróżnik spychowskiego konkursu.

Imprezą towarzyszącą był II konkurs Umiejętności Łowieckich. Przystąpiło doń osiem kół łowieckich z całego regionu, by konkurować w zawodach sprawnościowych i wiedzy łowieckiej. Wśród konkurencji były np. ucieczka na drzewo przed odyńcem, rzut oszczepem, wiązanie na czas krawata na galowe wyjście i próba wabienia wilków. W zawodach najlepsze okazało się KŁ „Sokół” ze Szczytna. Indywidualnie nagrodzony został też najlepszy wabiarz wilków – Zdzisław Kobus z KŁ „Zlot Las” z miejscowości Faryny.

Nieodłącznym elementem konkursu były jak co roku regaty dłubanek, czyli jednopiennych łodzi wydrążonych podczas warsztatów „Święto Mazurskiej Dłubanki”. Wystartowało pięć drużyn. Do mety, pokonując slalom, pierwsza dotarła rodzinna dłubanka Dylów.

„Las Polski” był patronem medialnym konkursu.

Red.