Konferencja maszynowa

22 listopada 2010 14:55 2010 Wersja do druku

Ponad 160 osób wzięło udział w konferencji poświęconej maszynom leśnym, która odbyła się w sobotę, 20 listopada w Staszowie.

Swoją ofertę dla zakładów usług leśnych przestawiło 10 firm.


Konferencja składa się z referatów wygłaszanych przez dilerów sprzętu leśnego, a poświęconych sprzedawanemu przez nich sprzętowi, przede wszystkim harwesterom. Potem był pokaz maszyn w lesie.
Część referatowa konferencji odbyła się w eleganckiej sali hotelu Lord w Staszowie. Spotkanie otworzył i prowadził Rafał Jajor.
Adam Lubera, nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów, współorganizator konferencji opowiedział zebranym o doświadczeniach nadleśnictwa z maszynowym pozyskaniem drewna. Okazuje się, że dzięki wprowadzeniu osobnych pakietów na maszynowe pozyskanie i zrywkę drewna, koszty tych prac znacząco spadły.Potem bogato ilustrowane zdjęciami i filmami prezentacje dotyczące najnowocześniejszych rozwiązań technicznych stosowanych w sprzęcie leśnym przedstawili polscy dilerzy tych maszyn.

O harwesterach i forwarderach opowiadali przedstawiciele firm: Krzysztof Krawczyk, Kopa-Kamiński (harwestery i forwardery marki Rottne), Andrzej Gudalewski i Grzegorz Jackowski, Bóbr (marki Bóbr, HSM, Sampo Rosenlew, Neuson Ecotec), Witold Urbaniak, Profesjonalne Maszyny Leśne (Ponsse), Leszek Hoffman i Dariusz Szumicki, ForTech System (Gremo, Entracon), Łukasz Belski, BL System (Konrad - Highlander). O harwesterach używanych, skiderach Hittner i innym sprzęcie mówił Dariusz Graszka z firmy Kompania Leśna. Ofertę narzędzi i wyposażenia dla drwala przedstawili: Paweł Sobusiak, Grube, Waldemar Spychalski Waldeck (Kox). O samochodach do wywozu drewna mówił Robert Kujawiak (Tatra).

Husqvarna dostarczyła uczestnikom konferencji swoje materiały i rozlosowała wśród słuchaczy kilka upominków.
Wystąpili też przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych:
Tadeusz Tiuchty, członek Zarządu Głównego SPL i Stefan Sokolski, pełnomocnik ZG SPL. Anna Rutkowska z Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych zapraszała zulowców na prowadzone przez tę instytucję kursy, m.in. dla drwali, z sortymentowej metody pozyskiwania drewna czy z dotacji unijnych. 
Na pokazie w lesie pracowały dwa harwestery prezentowane przez firmę ForTech System:
Gremo 1050H i Entracon Sioux.

Były też dwa skidery pokazywane przez Kompanię Leśną: Hittner 55V i Hittner 120V.
W konferencji wzięli udział patroni honorowi:
dyrektora RDLP w Radomiu Adama Wasiaka reprezentowali: Anna Rospendowska, z-ca dyrektora ds. ekonomicznych i Andrzej Matysiak, naczelnik wydziału użytkowania lasu i bhp, Dariusz Rutkowski, kierownik Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Udział w konferencji był bezpłatny. Wszyscy uczestnicy podczas części referatowej zostali poczęstowani kawą i ciastkami oraz ciepłym posiłkiem. Po pokazie terenowym nadleśniczy Adam Lubera zaprosił wszystkich na ognisko.

Patronat medialny nad konferencją sprawowali: miesięcznik Drwal i portal firmylesne.pl. 

Kolejna konferencja dla właścicieli i pracowników zakładów usług leśnych poświęcona maszynom leśnych jest planowana na wiosnę.