Od siekiery, czyli o siekierze od serca

14 sierpnia 2009 09:43 2009 Wersja do druku

W środę 29 lipca, na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Hrendówka”  Nadleśnictwa Rymanów, odbyła się promocja książki „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii” autorstwa Edwarda Marszałka – rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
"Las Polski" jest patronem medialnym wydawnictwa, a autor - członkiem Rady Programowej naszego pisma.


Wśród licznie przybyłych gości uroczystość zaszczycili między innymi: Jan Juszczak, starosta krośnieński, Józef Frączek, zastepca prezesa WFOŚiGW w Rzeszowie,  Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krośnie, Grzegorz Chudzik, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Franciszek Maresz, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Krośnie, Andrzej Dąbrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów i wielu innych. Wszyscy zgromadzeni z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści autora o tym prostym zdawałoby się narzędziu, jakim jest siekiera. Po zakończeniu prezentacji nie było końca oklaskom, a Edwardowi Marszałkowi wręczono liczne upominki – wśród nich znalazła się figurka „Toporologa” wyrzeźbiona przez Macieja Szpiecha, pracownika Nadleśnictwa Rymanów.

Po krótkim przedstawieniu walorów Nadleśnictwa Rymanów przez nadleśniczego Bogusława Famielca, wszyscy udali się do sali edukacyjnej, gdzie przygotowana została wystawa rysunków Jacka Frankowskiego, znanego rysownika a zarazem autora rysunków do książki. Wystawa wzbudziła również duże zainteresowanie zgromadzonych gości.

Dużą atrakcją była także prezentacja najnowszych modeli siekier oraz konkurs „rzutu siekierą” zorganizowany przez Zakład Obsługi Leśnictwa w Tarnobrzegu, w którym nagrodą główną była siekiera marki Fiskars. Po zaciętym i bardzo wyrównanym pojedynku wyłoniono dwóch zwycięzców, którzy przekazali nagrodę naczelnikowi GB GOPR, Grzegorzowi Chudzikowi. Goście przez długi czas wymieniali się jeszcze wrażeniami a promocja była też niepowtarzalną okazją do zakupienia książki z dedykacją autora. Osoby, które chciałyby mieć tę ciekawą publikację we własnej biblioteczce, mogą się kontaktować bezpośrednio z wydawnictwem Ruthenus.
Red.