Ciepłe słowa w Zimnych Dołach

18 czerwca 2009 12:03 2009 Wersja do druku

Kilkuset leśników z całej Polski zawitało 17 czerwca do podwarszawskiego Nadleśnictwa Chojnów. Okazją do spotkania były centralne obchody Dni Lasu.


Tegoroczna uroczystość miała charakter rocznicowy, podkreślający 85-lecie Lasów Państwowych. Rozpoczęła ją msza koncelebrowana przez kilku duchownych, na czele z abp Kazimierzem Nyczem i bp Edwardem Janiakiem. Kapelan leśników mówił w homilii o miłosierdziu, stąd i swoje życzenia do leśników rozpoczął od tego, by kierować się głosem serca, nie zaś odwetu czy osobistej satysfakcji. – Życzę wam wdzięczności ludzkiej i osobistej satysfakcji z dobrze spełnionego zadania – mówił.

Takich życzeń było więcej. Nieco spóźniony Grzegorz Schetyna, szef MSWiA, w życzenia włączył i takie zdanie – Ta formuła Lasów Państwowych, nie prywatna, nie walcząca, ale taka, która jest dzisiaj, jest najlepsza z możliwych.

Minister wspomniał też o rządowej ustawie o zadośćuczynieniach: – Lasy Państwowe będą udziałowcem tej wielkiej, ważnej dla nas ustawy, wiem, że będziemy to robić wspólnie. Stwierdził jednocześnie, że sprawy Lasów Państwowych nie będą dyskutowane bez ich udziału.

W 85-letniej historii Lasów Państwowych ich sytuacja bywała o wiele trudniejsza, o czym przypomniał prof. Andrzej Grzywacz. Profesor przywołując kontekst, nakreślił czytelny obraz tego, czym była ta instytucja w międzywojniu. Nie zabrało też informacji nt. jej twórcy, niestety w zakończeniu dość gorzkich – 17 czerwca w sąsiedztwie Ministerstwa Środowiska miał zostać odsłonięty pomnik Adama Loreta, na który władze Warszawy wciąż nie wydały zezwoleń. – Mam wielką nadzieję, że uroczystość ta odbędzie się we wrześniu tego roku – zakończył przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Adam Loret jest patronem nagrody wręczanej od dziewięciu lat właśnie tego dnia (o lauretach będziemy jeszcze informować). Kilkadziesiąt osób otrzymało także odznaczenia państwowe i kordelasy leśnika polskiego. Cztery złote kordelasy otrzymali: prof. Eugeniusz Bernadzki, minister Grzegorz Schetyna, podsekretarz stanu w MŚ Stanisław Gawłowski i dyrektor RDLP w Gdańsku Widzimir Grus.

Dziękując za wyróżnienie prof. Bernadzki, powiedział m.in.: – Leśnicy, to środowisko, które świetnie się rozumie, nawet mimo różnic językowych. Podobne słowa zabrzmiały z ust wiceministra i głównego konserwatora przyrody Janusza Zaleskiego. Przyrównał on leśników do rodziny, w której zdarzają się dni radości, ale też sporów i kłótni. – A przecież chodzi o to, aby w tej wielkiej różnorodności postaw wypracowywać rozsądne i mądre kompromisy. Bo przecież wszystkich nas leśników łączy jeden cel: ochrona zasobów leśnych i dobre funkcjonowanie instytucji Lasów Państwowych.

Tekst i zdjęcia: Rafał Zubkowicz

 

Uroczyste wejście na polanę, gdzie odprawiona została msza św.

Abp Kazimierz Nycz i bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników

Dyrektor generalny Marian Pigan składa kwiaty pod pomnikiem pamięci poległych leśników

W trakcie polowej mszy św. wartę przy pomniku pamięci pełnili leśnicy

Procesja z darami

Komunii udzielają leśnikom abp Kazimierz Nycz i bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników

Zespół sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Pruszków

W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarów jednostek Lasów Państwowych z całego kraju

Gościem leśników był wicepremier Grzegorz Schetyna...

...którego uhonorowano Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego

Złoty Kordelas otrzymał również, wzruszony tym faktem, prof. Eugeniusz Bernadzki