XVIII Ogólnopolski Rajd Leśników

12 czerwca 2006 16:09 2006 Wersja do druku

1800 leśników z całej Polski spotkało się w dniach 18–20 maja br. w Sierakowie na XVIII Ogólnopolskim Rajdzie Leśników „Szlakami Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka”. To kolejny rekord. Ta coroczna impreza cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Leśnej Braci.
Organizatorem tegorocznego rajdu, nad którym patronat objął minister środowiska, był Wielkopolski Związek Leśników Polskich, RDLP w Poznaniu (z Nadleśnictwami: Sieraków, Babki, Łopuchówko, Oborniki, Pniewy) i po raz pierwszy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Przez pierwsze dwa dni odbywały się wędrówki piesze i rowerowe, ale także kajakowe, konne, wycieczki autokarowe nie tylko w okolicach Sierakowa, ponieważ część uczestników zobaczyła też Kórnik, Gniezno, Lednogórę, okolice Pniew i Obornik. Organizatorzy przygotowali w sumie 20 tras w taki sposób, aby każdy uczestnik rajdu mógł poznać choć fragment Ziemi Sierakowskiej, Puszczy Noteckiej i Wielkopolski. Przygotowano również inne atrakcje: pokazy walk średniowiecznych wojów, zawody wędkarskie i kręglarskie, pokazy prac harvestera i forwardera firmy Valmet, która obok firm: Grube, Silvapol, Oficyny Wydawniczej Oikos (wydawca „Lasu Polskiego”), czy Kompanii Piwowarskiej była sponsorem rajdu.
W czasie rajdu w Zamku Opalińskich w Sierakowie odbył się panel dyskusyjny „Turystyka na terenach leśnych” z udziałem samorządowców wszystkich szczebli, leśników i władz PTTK. Jego uczestnicy wskazali głównie na konieczność współpracy, zapraszania do wspólnych inicjatyw regionalnych czy weryfikacji przebiegu szlaków turystycznych.
Trzeciego dnia rajdu na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Sierakowie miała miejsce impreza plenerowa, która rozpoczęła się mszą świętą. Po niej nastąpiły występy artystyczne zespołów muzyczno-tanecznych z Sierakowa, zespołu sygnalistów myśliwskich Venator i kabaretu Bohdana Smolenia. Jak zawsze zakończeniu rajdu towarzyszyły konkursy: tradycyjny – piosenki rajdowej oraz gwary poznańskiej. Upominki wręczono również najstarszej uczestniczce rajdu pani Stanisławie Pacykowskiej z Krasiczyna, najmłodszemu uczestnikowi – trzynastomiesięcznemu Hubertowi Guni z Wisły i najliczniejszej drużynie z Nadleśnictwa Lutowiska, która liczyła 44 osoby. Ten wieczór podobnie do dwóch poprzednich zakończył się wspólną dyskoteką „pod chmurką”.
Na miejsce kolejnego rajdu wybrany został
teren Polesia. Czy i tam padnie kolejny rekord w liczbie uczestników? Jako współorganizator tegorocznego rajdu sądzę, że zależy to tylko od organizatorów, bo wśród leśników chęć do wspólnego spotkania i zabawy jest wielka!
Tomasz Markiewicz
RDLP w Poznaniu