Kto czyta, żyje podwójnie

9 lutego 2022 11:38 2022 Wersja do druku

Książki o naturze cieszą się dużym zainteresowaniem i na rynku ciągle pojawiają się kolejne nowości. Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych tytułów w nieco innej formie niż zazwyczaj. Niektóre z nich wywołają kontrowersje lub skłonią do refleksji, inne porwą w niezwykłą przygodę po leśnym świecie i kulinarnych zakamarkach kuchni myśliwskiej. 


Sowi świat

Sowy to wyjątkowo tajemnicze i niezwykłe ptaki, intrygują, budzą respekt. Pewnie dlatego wydarzenia związane z nimi, jak np. corocznie organizowana „Noc sów”, i nowości wydawnicze, które odkrywają tajemnice ich życia, cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Z tego powodu także i ja szukałam książki, z której mogłabym dowiedzieć się czegoś więcej o tych niesamowitych ptakach. „Noc sów. Opowieści z lasu” Jacka Karczewskiego zwróciły moją uwagę ciekawą szatą graficzną i estetyką wydania. Do czytania zachęcił mnie jednak niezwykle dowcipny język, który ujawnia się już w spisie treści. Zabrałam ją więc do domu i bezzwłocznie zaczęłam lekturę – w końcu, jak głosi tytuł jednego z podrozdziałów, „Kto się boi puchacza, ten gapa!”.

Czytając kolejne strony, już wiedziałam, że nie będę zawiedziona. Lekki styl i gawędziarska swoboda autora sprawiają, że książka jest arcyciekawa i zaskakująco przyjemna w lekturze, a ogrom wiedzy, którą w sobie skrywa, tylko potwierdza, że jest to książka idealna dla każdego miłośnika leśnego świata.

Autor mający ogromną wiedzę ornitologiczną skupia się tu na sowach występujących w Polsce, prezentuje ich gatunki, opowiada o cechach szczególnych i przytacza liczne ciekawostki, obok których nie da się przejść obojętnie – zdradza np. pikantne szczegóły romansowania sów. Odnajdziemy tu masę informacji podanych w bardzo przystępnej formie. Dowiemy się nie tylko, co znajduje się w sowiej diecie, jak latają te ptaki, jakie są ich zwyczaje i jak wygląda ich okres godowy, ale poznamy także rodzaje ich piór i inne szczegóły anatomiczne. Brzmi trochę jak naukowe kompendium, ale – co jest chyba jednym z największych atutów tej książki – wszystkie te szczegółowe informacje wplecione są w niesamowicie fascynującą opowieść, której narracja nawet na chwilę nie pozwala zamienić się jej w opis encyklopedyczny. Wszystko jest dodatkowo ubogacone kolorowymi zdjęciami sów, pięknych i majestatycznych – choć, jak zwraca uwagę autor, niektóre mają dość zabawne uszy.

Jeśli ciekawi Was sowia codzienność, chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego te ptaki unikają wody i z jakimi zwierzętami nie mają dobrych relacji, to zdecydowanie musicie sięgnąć po tę książkę. Zarezerwujcie na nią od razu całe popołudnie, bo oderwać się od tej lektury będzie bardzo trudno!

Instynktowny drapieżnik?

Wilki to zwierzęta, o których mówi się dużo, a nawet coraz więcej. U jednych budzą strach, u innych – zainteresowanie. Jak jest z nimi naprawdę? Chyba nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi. Jednak dla wszystkich zaciekawionych tematem mamy świetną propozycję na dłuższe zimowe wieczory. 

Wilki w literaturze zazwyczaj są złymi charakterami, w codziennym życiu również wiele osób je demonizuje, skupiając się jedynie na ich drapieżnej naturze. Inną wizję tych zwierząt prezentuje Anna Maziuk w swojej książce „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. W swoim reportażu autorka przedstawia opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem, często skomplikowanych, obarczonych problemami kulturowymi, ludzkim strachem. Pomimo tego, że sama jest pasjonatem wilków, w jej opowieści nie brakuje nieprzychylnych głosów na ich temat. To historia wielopłaszczyznowa, opowiadająca nie tylko o wilkach i ich statusie, ale także o ludziach, którzy poświęcili im swoje życie zawodowe.

Autorka bardzo zaangażowała się w próby dotarcia do tego, jaka jest rzeczywista natura wilków, analizuje ich zachowania, stara się je zrozumieć. Poszukuje również powodów, przez które wilki wywołują strach, szuka ich głębiej, starając się niejako dotrzeć do ich źródła. Rozmawia więc z naukowcami, ekologami, leśnikami, myśliwymi, zestawia różnorodne opinie z przekazem kulturowym, historią zmieniających się relacji ludzi z wilkami. Opisuje także status prawny tych zwierząt i to, jak ochrona gatunku wygląda w praktyce. Zwraca uwagę na błędy społeczeństwa popełniane w relacjach z wilkami (np. dokarmianie ich), które nie raz stają się właśnie źródłem niechęci do tych zwierząt. Tym samym buduje szeroko zakrojony obraz terytorialnych zwierząt, które jednak pomimo swojej dzikości są bardzo rodzinne i wrażliwe.

„Instynkt…” to pozycja obowiązkowa tak naprawdę dla każdego. Jest to zdecydowanie lektura, która skłania do rozważań, poszerza perspektywę i wydaje się, że po jej przeczytaniu, komentowanie wydarzeń związanych z wilkami może nabrać zupełnie innego wymiaru.

Dziewczyna z lasu

Patrząc na obecny świat, dostrzegamy, jak bardzo oddaliliśmy się od natury, czasem tęsknimy za naszą dawną relacją z przyrodą, lubimy przebywać w miejscach nieskażonych cywilizacją, ale czy potrafilibyśmy żyć bez jej osiągnięć? Jest prosty sposób na to, by korzystając ze wszystkich przywilejów otaczającego nas świata, poczuć się przez jakiś czas jak mieszkaniec lasu, któremu do życia wystarczą jedynie jego dary – w końcu ten kto czyta, żyje podwójnie! Przygotujcie się więc na przygodę z Willą, dziewczyną z lasu, którą możecie przeżyć, nie opuszczając wygodnego fotela – wystarczy Wam niezwykła powieść Roberta Beatty.

„Willa, dziewczyna z lasu” pojawiła się na rynku nakładem Wydawnictwa Literackiego; to bardzo estetycznie wydana książka, w twardej oprawie i w poręcznym formacie. Swoją szatą graficzną zachęca do sięgnięcia po nią z księgarnianej lub bibliotecznej półki. A co kryje w swoim wnętrzu? Historię dziewczyny, która pochodzi z pradawnego ludu żyjącego w zgodzie z naturą, a także przygodową opowieść o zderzeniu się ze sobą dwóch światów, wzajemnym niezrozumieniu i walce w imię ratowania tradycji. Czytając tę powieść, można poczuć się tak, jakbyśmy wraz z Willą wyruszyli w drogę przez pierwotny las i Góry Mgliste. Opisy są bardzo szczegółowe, choć ich znaczna przewaga nad partiami dialogowymi może być dla niektórych czytelników nieco przytłaczająca. Są one jednak tak barwne i ciekawe, że oczami wyobraźni możemy odkryć każdy, nawet najmniejszy zakamarek świata przedstawionego.

To nie tylko opowieść o przygodach młodej dziewczyny umiejącej rozmawiać z roślinami i zwierzętami dzięki naukom swojej babki (czarownicy). To opowieść o tym, jak łatwo przywłaszczamy sobie coś, co nie należy do nas, i jak dużo złego czynimy naturze. To również historia o wartościach: o bezinteresownej przyjaźni, relacjach ze zwierzętami, wrażliwości na okrucieństwo i zaufaniu.

Dla kogo jest ta książka? Na pierwszy rzut oka to powieść młodzieżowa, ale bez dwóch zdań uniwersalność zawartych w niej treści zainteresuje czytelnika w każdym wieku.

Coś na ząb po myśliwsku

A na koniec czytelniczych przygód, na wilczy apetyt, mamy też propozycję dla miłośników gotowania. W końcu co może być lepszego od smacznego, aromatycznego posiłku po pełnym wrażeń obcowaniu z bohaterami naszych ulubionych książek?

„Przysmaki kuchni myśliwskiej” to typowa książka kucharska, zawiera wiele przepisów na dania z jelenia, borsuka, dzika i dzikiego ptactwa, a repertuar potraw jest naprawdę szeroki, każdy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od tego czy jest miłośnikiem zup, pieczeni, pasztetów czy duszonego mięsa. Ale co czyni ją wyjątkową i przez to wartą uwagi nawet tych, którzy nie są miłośnikami myśliwskich rarytasów?

Dzięki Wydawnictwu Dragon mamy przed sobą nowe wydanie książki kucharskiej Henryka Dębskiego, autora znakomitych przepisów z końca poprzedniego stulecia. Wówczas była to druga polska książka kulinarna o potrawach z dziczyzny. Obecna edycja została wzbogacona kolorowymi rysunkami i zdjęciami gotowych potraw wykonanych (specjalnie na potrzeby tego wydania) w poznańskiej restauracji U Myśliwych. Książka jest wykonana bardzo estetycznie, a jej duży albumowy format i kredowy papier sprawiają, że pięknie prezentuje się na półce i może być dobrym pomysłem na prezent.

Zawarte w niej przepisy na pewno przy-padną do gustu nie tylko koneserom dziczyzny, ale także osobom, które niekoniecznie są miłośnikami kuchni myśliwskiej. Mnogość propozycji o różnym stopniu trudności na pewno zaciekawi także amatorów gotowania i zachęci do kuchennych eksperymentów.

Książkę „Przysmaki kuchni myśliwskiej” można zakupić w Klubie Sprzedaży Wysyłkowej (www.oikos-sklep.pl). My już testujemy przepis na smakowity bigos z zająca, kto do nas dołączy?             

Patrycja Klempas


fot. stock.adobe.com

Zaciekawiły Was nasze propozycje czytelnicze? Jeśli tak, to dobrze się składa – każdą ze zrecenzowanych tu książek możecie zdobyć w naszych krzyżówkach. Wypatrujcie ich w kolejnych numerach „Lasu Polskiego”!