Zwierzęta w godłach

25 czerwca 2021 07:35 2021 Wersja do druku

Czy z czasów szkolnych pamiętacie jeszcze uczenie się nazw państw, stolic i wyglądu flag? Teraz do kompletu tej wiedzy można dorzucić jeszcze godła państwowe, których głównymi bohaterami są zwierzęta. A w dodatku znacząco ułatwi to najnowsza książka Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”!


Przemysław Barszcz co jakiś czas przybliża naszym czytelnikom niezwykłe konotacje przyrodnicze ze sztuką lub szeroko rozumianą kulturą. Tym razem w nasze ręce trafiła szersza propozycja autora. Oto bowiem zebrał państwowe godła, które ozdabiane przez rozmaite zwierzęta są nośnikiem wierzeń i symboli charakterystycznych dla danego regionu. To nie tylko porcja solidnej wiedzy o heraldyce, ale przede wszystkim pasjonująca podróż po mapie świata.

Autor prowadzi nas po świecie podzielonym na krainy zoogeograficzne. W każdej z nich prezentuje najciekawsze herby, których głównymi bohaterami są zwierzęta. Poza rysunkiem danego godła (tu kunsztem wykazał się rysownik – Wojciech Pawliński) w opisie znajdziemy tabelę z najważniejszymi informacjami o danym kraju i jego symbolu (wszak zwierzęta na godłach często nie przypominają tych rzeczywistych) oraz krótką charakterystykę zwierzęcego reprezentanta państwa. Opisy przybliżają czytelnikom historię powstania i symbolikę danego godła, ale nie brakuje w nich także ciekawostek przyrodniczych, jak np. o największym gnieździe bielika lub pływackich zdolnościach krokodyla różańcowego.

Dopełnieniem całości dla młodszych czytelników są puste tarcze herbów na końcu książki. Autor zachęca do poszukania herbu swojej miejscowości i... stworzenia własnego! Ogromna porcja wiedzy i świetna zabawa w jednym – gwarantowane!

UZB