Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

8 października 2020 11:51 2020 Wersja do druku

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

Thor Hanson
Wyd. Bukowy Las, s. 288

Thor Hanson raczy nas kolejną książką, tym razem poświęconą sekretom pszczół. To ostatnimi czasy temat modny, często wręcz komercjalizowany. Kupić można domki dla pszczół, specjalne mieszanki roślin zielnych do ogródka, w miastach zakłada się remizy dla zapylaczy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by poświęcić chwilę czasu na lekturę o pszczołach. Nie tylko miodnych, bowiem autor postanowił zwrócić uwagę na ich mocno niedoceniane, a równie pracowite kuzynki: miesierki, trzmiele, murarki, pszczolinki, porobnice, zadrzechnie, makatki i wiele innym.

Chociaż ludzie generalnie odczuwają wobec owadów lęk czy odrazę, to w przypadku pszczół jest wręcz przeciwnie: budzą sympatię, nawet pomimo świadomości możliwego bolesnego ukłucia. A przychylność ta budowała się od wieków, może nawet tysięcy lat, bo ślady kontaktu człowieka z wytwarzającymi miód zapylaczami powstały na długo przed Chrystusem.

Jak przyznał sam autor, o zachowaniu i zwyczajach pszczół napisano już wystarczająco wiele, dlatego skupił się na opisie swoich przeżyć, spostrzeżeń, ale też wyjaśnianiu zawiłych związków między gatunkami roślin i zapylaczami. Wiele w tym osobliwości zilustrowanych licznymi zdjęciami i rycinami. Widowiskowy jest też załącznik prezentujący rodziny pszczół na świecie, opatrzony fotorealistycznymi rysunkami.

Czy książka zafascynuje pszczelarzy? Być może. Nie da się bowiem ukryć, że wielu z nich poza swoimi podopiecznymi świata nie widzi i nie bardzo interesuje się zagadnieniem w szerszym spektrum. Im i entomologicznym laikom „Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół” pozwoli poszerzyć i usystematyzować wiedzę o zapylaczach z całego świata, które łączy jedna ważna rzecz – od nich zależy nasz dobrobyt.

SLV.