Lubelskie Lasy

21 sierpnia 2014 11:18 2014 Wersja do druku

Lubelskie Lasy
Jan Kraczek, Wiesław Lipiec
Wyd. RDLP w Lublinie 2014, s. 240

„Lubelskie Lasy. 70 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie (1944–2014)” to podwójnie jubileuszowy album. Rocznica 70-lecia lubelskiej jednostki zbiega się w czasie z 90-leciem Lasów Państwowych. A jak to z podobnymi rocznicami bywa, nie brakuje przy ich okazji rozmaitych wydawnictw. Niewątpliwie „Lubelskie Lasy” warte są uwagi, zwłaszcza w trwającym sezonie turystycznym.


Tradycją w wydawnictwach LP staje się pomału tłumaczenie tekstów na język angielski. I w tym wypadku krótki wstęp z zarysem historii i opisem walorów dyrekcji lubelskiej przybliżono obcojęzycznym czytelnikom.

W albumie zobrazowane zostały wszystkie pory roku. Lubelskie ostępy prezentują się na fotografiach wieloznacznie – czasem senne, mgliste i szare, czasem bajecznie kolorowe, pełne życia.

Trzeba uczciwie przyznać, że część zdjęć nieszczególnie przykuwa uwagę leśnika, ale są i takie, które zatrzymują na dłuższą chwilę. Wśród nich zwłaszcza urzekająca fauna uchwycona obiektywem Marcina Lenarta. Kilka rzadkich gatunków przyciąga uwagę, jak np. kojarzona z egzotycznymi krajami modliszka czy mieniący się pięknią kolorów zimorodek.

Niestety lubelscy leśnicy niechętnie chwalą się gospodarczymi aspektami swojej pracy. W całym albumie zaledwie kilka zdjęć pokazuje odnowienia czy szkółki leśne.

Całość wydana na kredowym papierze, w twardej oprawie prezentuje się bardzo elegancko i na pewno może być ciekawym prezentem dla miłośnika polskiej przyrody.

Warto, by tego typu wydawnictwa przede wszystkim stanowiły zachętę dla czytelnika do wyruszenia (być może z własnym aparatem) i odkrywania (nie)zwykłych lasów. Przede wszystkim tych rodzimych. Wakacje jeszcze trwają, więc w drogę!

UZ