Wyspa Kormoranów

13 maja 2014 13:57 2014 Wersja do druku

Wyspa kormoranów
Włodzimierz Puchalski
ORWLP Lasy Państwowe 2013, album 178 s. i audiobook MP3  

Włodzimierz Puchalski to dla przyrodników, a zwłaszcza pasjonatów fotografii, legenda. To za jego sprawą o fotografowaniu przyrody przyjęło się mówić „bezkrwawe łowy”. Książka o tym tytule to chyba najbardziej dziś znane jego dzieło. Sam Puchalski od strzelby nie stronił – polował od dziecka. Jako fotograf uczestniczył w polowaniach notabli, m.in. w tym zorganizowanym przez prezydenta Mościckiego, w którym w 1938 r. wziął udział Hermann Göring.
W czasie wojny Puchalski pracował jako leśniczy w Puszczy Sandomierskiej. Przez całe życie wykonywał czarno-białe zdjęcia. Nie był to przypadek, cierpiał bowiem na daltonizm. Jedyne kolorowe fotografie zrobił podczas podróży na Antarktykę. Zmarł właśnie na jej terenie w trakcie jednej z naukowych wypraw.

Tytułowa wyspa to Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim na Mazurach (teren Nadleśnictwa Giżycko). W dołączonym do audiobooka albumie zebrano wszystkie zdjęcia z oryginalnego wydania z 1954 r., jednak audiobook powstał na bazie II wydania z roku 1957. Zgodę na wznowienie wyraziła córka autora – Anna. ORWLP w Bedoniu w tym roku wyda jeszcze w tej samej formie ostatnie dwa tytuły „Zielonej serii” Puchalskiego: „Wśród trzcin i wód” oraz „W krainie łabędzia”.

Zdjęcia w dołączonym do audiobooka albumie poddano cyfrowej obróbce (korzystano ze zbioru z muzeum na zamku w Niepołomicach). Fotografie uzupełniono początkowymi wersami rozdziałów. Cała treść oryginału przekazana jest w formie nagrania. Opisy przyrody przenoszą nas nad mazurskie wody, wtapiamy się w klimat tamtejszych miasteczek. Odgłosy natury zebrane przez Tomasza Ogrodowczyka przywołują na myśl leniwe wakacje. Kreacje postaci sprawiają, że czytamy o nich jak o starych, dobrych znajomych. A jest ich w „Wyspie …” cała gromadka – ponad 30 osobowości. I choć zapewne niełatwo było stworzyć tak rozbudowane słuchowisko, efekt jest doskonały. W dużej mierze to zasługa doborowej obsady: Włodzimierz Press w roli Puchalskiego, Anna Seniuk w roli żony, poza nimi m.in.: Emilia Krakowska, Marian Opania i niezastąpiony Jarosław Boberek. Obok profesjonalnych aktorów występują także amatorzy – pracownicy LP.

UZ