Polska nawigator turystyczny

11 grudnia 2009 16:45 2009 Wersja do druku

Polska nawigator turystyczny
Tomasz Kaliński (red.)
Carta blanca 2009, s. 640 

Prezentowana książka należy do bogatej serii „nawigatorów turystycznych” przygotowanych przez wydawnictwo należące do PWN. Niedawno opisywaliśmy inny jego tom pt. „Parki narodowe”. Zdecydowanie krótsze opisy obszarów chronionych znajdziemy również w przedstawianym nawigatorze, który nastawiony jest przede wszystkim na prezentację wytworów kultury materialnej. Wartym podkreślenia jest fakt, że pokrótce przedstawiono tu również zagraniczne odpowiedniki parków narodowych znajdujących się na krańcach naszego kraju. Co ważne, zilustrowano je również mapkami, na których znajdziemy informacje o najciekawszych obiektach wartych odwiedzenia. Prócz map parków narodowych znajdziemy tu również bardzo liczne plany miast, czasem tylko ich najciekawszych fragmentów. Oczywiście wszystkie pełne są piktogramów z nazwami muzeów, zamków, pałaców, kościołów i innych proponowanych do odwiedzenia budowli. W książce znajduje się także typowy samochodowy atlas Polski z pełną siecią dróg asfaltowych.


Poza tym znajdziemy tu opisy ponad setki miast i licznych mniejszych miejscowości. Wyeksponowano w nich przede wszystkim zabytki, ale nie zabrakło również ciekawych współczesnych atrakcji, a wszystkie one zostały opisane z zachowaniem podziału na regiony. Również regionalnie ujęte zostały dane adresowe wybranych restauracji, hoteli i kwater noclegowych. Całość jest bardzo bogato ilustrowana barwnymi fotografiami.

W serii nawigatorów ukazały się także książki przybliżające Warszawę, Kraków, okolice Krakowa z Tatrami, Wrocław i okolice (z Karkonoszami), okolice Trójmiasta, a także Skandynawię, Chorwację, Czechy, Słowację, Węgry, kraje alpejskie, Litwę wraz z Obwodem Kaliningradzkim i in.

Nakładem tego wydawnictwa ukazał się także przewodnik „Polska podróże z historią”. Jest to praca wielu autorów, którzy skupili się na miejscach najważniejszych lub najciekawszych pod względem historycznym. Prowadzą nas do najwspanialszych pałaców, tajemniczych zamków i w miejsca największych bitew. Znajdziemy tu również wiele ciekawych opowieści o historycznych postaciach i zdarzeniach. Obydwie, bardzo pomocne w podróży książki, można zamawiać na www.cartablanca.pl