Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne

7 listopada 2009 19:47 2009 Wersja do druku

Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne
Grażyna Jastrzębska
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2009, s. 284

Postępująca degradacja Środowiska i będące odpowiedzią na nią przepisy nakazujące zwiększanie udziału energii odnawialnej stały się trudnym wyzwaniem dla rozwiniętych państw świata. Nie tylko prawo, ale i kurczące się zasoby paliw sprawiają, że poszukiwanie alternatywnych źródeł energii nie jest wybrykiem naukowców, lecz koniecznością. Szczególnie ciekawym kierunkiem poszukiwań wydają się odnawialne źródła energii (OZE), czyli wiatr, woda, promieniowanie słoneczne, ciepło wnętrza globu, a także biomasa. To właśnie im poświęcona jest duża część książki, która pierwsze wydanie miała przed dwoma laty. Uzupełniona i uaktualniona wersja trafiła właśnie na księgarskie półki.

Autorka adresuje ją do wszystkich zainteresowanych stanem środowiska i trzeba przyznać, że uczciwie opisuje stan wiedzy o OZE. Oprócz podstawowych informacji i parametrów opisujących poszczególne źródła energii oraz klasyfikacji wobec nich stosowanych, informuje czytelnika również o ich wadach. Wielką zaletą książki jest również to, że odnosi się ona do polskich realiów, podając wiele krajowych przykładów wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii.

Pokaźna część publikacji poświęcona została motoryzacji. Autorka prezentując tło poszukiwań nowych rodzajów napędu, omawia możliwość zastosowania ogniw paliwowych, energii słonecznej, podczerwieni, a także wiatru do poruszania pojazdów mechanicznych. Wiele miejsca poświęca również napędowi hybrydowemu oraz sposobom magazynowania energii w pojazdach.

Można się zastanawiać, dlaczego połowę prezentowanej książki poświęcono motoryzacji? Odpowiedź jest prosta – dlatego, że zużywa ona czwartą część energii produkowanej na Ziemi. Poza tym właśnie ta gałąź przemysłu dynamicznie rozwija innowacyjne rozwiązania techniczne bazujące na energii odnawialnej. Autorka skupia też uwagę na perspektywach rozwoju tegoż sektora. Warto o tym przeczytać i dowiedzieć się, czy leśnicy mają szansę, by w przewidywalnej przyszłości ich głównym pomocnikiem w poruszaniu się po lesie był pojazd hybrydowy? Książka dostępna jest na www.wnt.pl .
SoWa