Niezapominajki z polskiej bajki

26 maja 2009 13:49 2009 Wersja do druku

Niezapominajki z polskiej bajki
Edward Marszał
ek (red.)
Ruthenus 2009

Leśnicy od początku uczestniczą w Święcie Polskiej Niezapominajki, akcji zapoczątkowanej przez redaktora Andrzeja Zalewskiego (niegdyś znanego jako Jędrek Mędrek z Gór Świętokrzyskich) z EkoRadia. Nic więc dziwnego, że książkę otwierają słowa dyrektora LP Mariana Pigana, który pisze: zajrzyj do wnętrza tej książeczki, a zapewniam Cię, że oprócz poetyckich wzruszeń, znajdziesz w niej dużo ciepła, wiosny, pogody i polskiego lasu.


Z książeczki dowiemy się o początkach i niektórych zdarzeniach z historii Święta. Narodziło się ono w odpowiedzi na usilnie promowane w Polsce „Walentynki”. – W takim lutowym dniu kochanie i miłowanie bardzo utrudnia pogoda – mówił redaktor Zalewski na antenie Jedynki 14 lutego 2002 r. – mam więc dla rodaków pomysł nieco inny, aby nie zimą, lecz w majowe dni wiosny i kwiatów wprowadzić Święto zakochanych.

Niezapominajkowa akcja ma jednak o wiele głębszy cel niż tylko przeciwstawienie się modzie z zachodu. W trakcie przygotowań zrodziło się choćby pojęcie „ojczyźnianej ekologii”. Dodajmy też, że niezapominajka nie jest przypadkowym patronem Święta. Pisze o tym redaktor Zalewski, ale i Edward Marszałek z RDLP w Krośnie, który objął publikację opieką redakcyjną. W rozdziale „Kwiaty pamięci” przybliża on roślinę-patronkę od strony przyrodniczej i kulturowej. W barwnej opowieści przemierza różne Środowiska, by wydobyć z nich wiedzę o ekologii i zagrożeniach kilkunastu rosnących w Polsce gatunków niezapominajek. Prezentuje też jej znaczenie w kulturze wielu narodów i przybliża strofy poetów, którzy pochylili się nad drobnymi, błękitnymi płatkami rośliny.

Szczególnego charakteru nadaje książce część ilustracyjna. Edward Marszałek udostępnił wydawcy część prywatnego zbioru starych pocztówek – o których zresztą również pisze – a których głównym motywem jest właśnie niezapominajka. Dzięki temu tomik znakomicie nawiązuje do idei wspólnego prezentowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych naszej ojczyzny.

Wpisuje się w to również wybór poezji, która stanowi główną zawartość prezentowanej książki. WŚród autorów opublikowanych wierszy znajdziemy zarówno wielkie nazwiska Asnyka, Konopnickiej czy Staffa, jak i mniej znane, acz poprzez wartość utworów warte zapamiętania, Kobryńczuka czy Ślefarskiej. Wiele spośród opublikowanych utworów powstało specjalnie z okazji Święta Polskiej Niezapominajki.
Książkę można nabyć na www.ruthenus.com.pl .

SoWa