Drzewa świata

20 stycznia 2009 13:59 2009 Wersja do druku

Drzewa świata
T. Russel, C. Cutler, M. Walters
Universitas 2008 
Potężna dawka wiedzy o największych przedstawicielach światowej flory - tak można by nazwać tom, który opublikowało krakowskie wydawnictwo związane z Uniwersytetem Jagiellońskim. Na ponad pół tysiącu stron znalazły się opisy 1300 gatunków drzew.
Autorzy zgrupowali gatunki w czterech rozdziałach opisujących drzewa klimatu umiarkowanego Ameryk, drzewa klimatu tropikalnego Ameryk, drzewa Europy oraz drzewa Afryki, Azji i Australazji. Każdy gatunek omówiono według tego samego schematu: miejsce występowania i zasięg, powszechność i wartość użytkowa, odmiany, opis cech charakterystycznych. Przy opisach znajdują się rysunki lub zdjęcia prezentujące ogólny pokrój drzewa oraz zbliżenie pędu z igłami, liśćmi, kwiatami, szyszkami czy owocami.

Niewielka, lecz dość czytelna mapka prezentuje zasięg każdego gatunku. W przypadku niektórych gatunków w odrębnej ramce przeczytamy krótkie noty o gatunkach podobnych i pokrewnych. Opisy nie są zbyt obszerne, ale nie to było celem stworzenia książki. To raczej kompendium przekazujące podstawowe informacje, ewentualnie umożliwiające rozpoznanie gatunku.
Ciekawe informacje można znaleźć w pierwszej części książki, która prócz wstępu zawiera rozdziały poświęcone ewolucji drzew, ich systematyce, budowie i znaczeniu poszczególnych organów. Prócz informacji nt. cyklu życiowego, odporności na zanieczyszczenia, rozmiarów i wieku drzew, przeczytamy o ich znaczeniu w kulturze i współczesnej gospodarce, zagrożeniach. W kilku rozdziałach autorzy zawarli typowo ogrodnicze porady, wskazując jak sadzić drzewa, jak je dobierać, by ich zestaw w ogrodzie nie był całkowicie przypadkowy i by kolory oraz kształty cieszyły oczy przez cały rok.
Warto też wspomnieć o autorach tej ilustrowanej encyklopedii. Tony Russel jest członkiem Brytyjskiej Komisji Leśnictwa, naczelnym leśniczym Westonbirt, jednego z najsłynniejszych arboretów europejskich. Catherine Cutler nadzoruje część słynnego projektu "Eden", w którym opiekuje się drzewami tropikalnymi, natomiast Martin Walters to pisarz, redaktor i przyrodnik przez wiele lat zajmujący się wydawnictwami botanicznymi na uniwersytecie w Cambridge. Ich książka, którą można zamawiać na www.uniwersitas.com.pl, z pewnością warta jest zainteresowania ze strony polskich leśników.
SoWa