Ptaki w twoim ogrodzie

13 sierpnia 2008 14:37 2008 Wersja do druku

Ptaki w twoim ogrodzie
Dariusz Graszka-Petrykowski
KDC 2008

Rzadki na naszym rynku przykład naprawdę praktycznej książki ornitologicznej. Choć nie jest przewodnikiem terenowym, to format i solidna oprawa sprawiają, że można spokojnie zabrać ją do ogrodu by zidentyfikować gatunek ptaka wijącego gniazdo na belce lub w krzewie.
Skrócony przewodnik do rozpoznawania gatunków to zaledwie piąta część blisko dwustustronicowej publikacji. Inny rozdział pomoże czytelnikowi rozpoznać mieszkańców ogrodów na podstawie budowy gniazd oraz barwy i wielkości jaj. Pozostałą część książki spokojnie można określić mianem wszechstronnego poradnika i to na bardzo wysokim poziomie. Autor przybliża bardzo obszernie pomysły na urządzenie ogrodów z myślą o ptakach, poczynając od tego, jak zaadaptować istniejący ogród do potrzeb jego skrzydlatych mieszkańców, aż po porady dotyczące zakładania zupełnie nowych ogrodów. Wielość zaprezentowanych rozwiązań pozwala na skomponowanie ogrodu w sposób odpowiadający nie tylko ptakom, ale i ludziom. W książce znalazły się informacje, jakich gatunków roślin użyć, by zapewnić naturalne schronienia, miejsca na gniazda i oczywiście obfitość pokarmu. Różnorodność opisanych drzew, krzewów i bylin pozwala na zaplanowanie ogrodu w zgodzie z przyrodą, ale i własnym gustem. Poza tym opisano tu metody zakładania funkcjonalnych oczek wodnych, pojników, sposób konstruowania i instalowania budek, koszy, półek oraz kieszeni lęgowych.


Obszerny rozdział traktuje nie tylko o tym, jak skonstruować estetyczny karmnik, ale przede wszystkim czym i w jakich proporcjach dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić. Jego wartość jest tym większa, że autor odnosi się w nim nie tylko do możliwości zakupu odpowiednich składników karmy na rynku, ale również do potrzeb pokarmowych ptaków żyjących w ogrodach. W książce znalazły się również bardzo praktyczne porady dotyczące "pierwszej pomocy", której można udzielić ptakom rannym, wskazano też adresy ośrodków zajmujących się pomocą rannym i chorym zwierzętom. Ostatnie strony są informacją o tym, jak przeciwdziałać potencjalnej uciążliwości ptaków, które czasem próbują zakładać gniazda w miejscach nam nieodpowiadających. Książkę kończy kalendarium prac w ogrodzie przyjaznym dla ptaków.
Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na nazwisko autora, dobrze znane Czytelnikom "Lasu Polskiego" (Dariusz przez ponad 2 lata pozostawał członkiem redakcji z którą wciąż aktywnie współpracuje). Co wydaje się niemal nieprawdopodobne jest on nie tylko autorem tekstu ale i wszystkich
- bodaj 600 (!) - fotografii.
Książkę można zamawiać na www.kdc.pl .