Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)

15 stycznia 2008 21:04 2008 Wersja do druku

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)
Tomasz Klinger (realizacja)

Agencja PRO-FILM 2007

Toruńska RDLP błysnęła pomysłem, a realizatorzy wykonaniem ciekawej płyty DVD, dołączonej do wydawanego przez dyrekcję Biuletynu nr 4/07. Zawiera ona 8 odcinków Magazynu Leśnego Kujaw i Pomorza, programu telewizyjnego - emitowanego przez TVP regionalną od 14 maja ub. roku - o charakterze edukacyjnym, przybliżającego różne aspekty pracy leśników. Pierwszy odcinek ogólnie prezentuje lasy dyrekcji, z Puszczą Bydgoską, Borami Tucholskimi i Lasami Gostynińsko-Włocławskimi na czele. Kolejne poświęcono hodowli, zagrożeniom i ochronie lasu, drewnu, jako szlachetnemu surowcowi, ekologizacji w lasach, edukacji leśnej i gospodarce łowieckiej.

Każda część podzielona jest na krótsze fragmenty, które w sposób systematyczny omawiają poszczególne zagadnienia.
Trzeba przyznać, że wszystkie odcinki - w sumie trwające ok. 100 min. - zrealizowane są bardzo zręcznie. Zawierają wiele treści, głównie wypowiadanych przez licznych i reprezentujących różne nadleśnictwa i instytucje gości (w sumie ok. 150 osób), a także narratora. Zdjęcia do programów nakręcono na terenie 21 nadleśnictw. I można się o tym przekonać - następujące po sobie obrazy są bardzo różnorodne, zarówno pod względem tematycznym, jak i pojawiających się pór roku. Wypowiedzi poszczególnych osób są krótkie i zwięzłe, a często zmieniająca się sceneria sprawia wrażenie dużej dynamiki wszystkich programów. Warto też dodać, że przed kamerą pojawiają się nie tylko leśnicy, ale również nauczyciele, pracownicy różnych urzędów i instytucji współpracujących z Lasami oraz myśliwi i zwykli ludzie opowiadający w ramach ulicznej sądy o swoich odczuciach i skojarzeniach związanych z lasem i leśnikami.
Realizatorów trzeba docenić, bo przyłożyli się do pracy solidnie i zdjęcia zawsze ilustrują omawianą właśnie treść. Jedynym zarzutem do niektórych fragmentów jest to, że kilkoro gości miało problem z dopasowaniem poziomu fachowości języka do poziomu odbiorcy, którym z założenia jest osoba niezwiązana z lasem. Ale to drobny szczegół, bo naprawdę dawno nie widziałem tak ciekawie przygotowanych filmików edukacyjnych opowiadających o pracy leśników. Autorzy nie zapomnieli przy tym pokazać, jak zmienia się leśnictwo w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a nawet wieku. Stąd np. na ekranie pojawia się wnętrze zabytkowego budynku wyłuszczarni nasion, ale i omówiona jest nowoczesna technologia ich pozyskiwania. Takich sytuacji jest więcej.
Podsumowując prezentowany zestaw programów, trzeba stwierdzić, że jest on wart polecenia nie tylko leśnikom Kujaw i Pomorza, ale i innych regionów. Wiele odcinków ma bowiem charakter uniwersalny i z powodzeniem można je pokazać młodzieży w innych regionach Polski. W sprawie udostępniania płyty należy kontaktować się z RDLP w Toruniu www.torun.lasy.gov.pl.
SoWa (przed ekranem)