Broń myśliwska

2 stycznia 2008 09:47 2008 Wersja do druku

Broń myśliwska
Marek Czerwiński
Bellona
2007

Nowa książka znanego myśliwego i miłośnika broni jest łatwym w odbiorze poradnikiem pomagającym myśliwemu dokonać wyboru broni, amunicji i oprzyrządowania. Rozpoczyna się rozważaniami poświęconymi doborowi kalibru broni, zakupowi używanego sprzętu optycznego i sztucera. Dalej pojawiają się informacje o doborze broni na safari, rodzajach zamków broni śrutowej i kulowej, uszkodzeniach luf, zasięgach pocisków kulowych i rykoszetach, penetracji przeszkód przez pociski, przestrzeliwaniu broni, jej oznakowaniu oraz o treningu strzeleckim.


Rozdział drugi poświecony jest testom i opisom broni. Znajdziemy tu szczegółowe opisy wielu produktów kilkunastu firm z całego świata.
Informacje zawarte w tym rozdziale to w dużej mierze podstawowa wiedza o parametrach broni (masa, długość lufy i broni, pojemność magazynka, budowa zamka, przeznaczenie itp.), ale to co wydaje się znacznie istotniejsze, jest ona opatrzona wieloma poradami i obserwacjami praktycznymi oraz wynikającymi ze znacznej wiedzy o sposobie produkcji, użytych materiałach i historii rozwoju poszczególnych marek. Autor ze znawstwem opisuje przeróżne warianty i możliwości techniczne oferowanych na rynku rodzajów broni, ale nie zapomina zwrócić przy tym uwagi na ich walor użytkowy oraz estetyczny. Nie pomija też kwestii cenowych oraz możliwości doboru nabojów. Bardzo ciekawe doświadczenia opisane zostały pod koniec tego rozdziału, gdzie autor opisuje broń skalaną przez rusznikarzy.
Kolejny rozdział w znacznej części poświęcony jest przeglądowi amunicji. Zawiera opisy produktów różnych firm, ale również wyniki testów porównawczych wykonywanych przez autora. Znalazło się tu wiele osobistych uwag, zastrzeżeń, ale i pochwał pod adresem większości z opisywanych naboi. Końcowa część rozdziału poświęcona jest optyce, choć sam autor już na wstępie zaznacza, że potraktował ten temat jako dodatek do opisów broni i amunicji. Nie mniej i tutaj znalazło się bardzo dużo praktycznych porad. W zakończeniu znajdziemy tabelaryczne zestawienie oceny jakości produktów poszczególnych marek broni myśliwskiej, celowników i lornetek oraz amunicji.
Warto dodać, że ta ponad trzystustronicowa książka jest bogato i barwnie ilustrowana. Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim ogólny wygląd broni, nabojów i optyki, ale znajdziemy na nich również zbliżenia wielu detali, w tym niezwykłych grawerunków. Książka oprawiona jest w twardą, solidną jak wiedza autora, okładkę. Można ją zamawiać na www.sklep-oikos.net.pl i www.ksiegarnia.bellona.pl .
SoWa