Bajki o dobrych

2 stycznia 2008 09:44 2008 Wersja do druku

Bajki o dobrych wilkach
(płyta CD)

WWF
2007

Płyta jest częścią projektu WWF pt. "Duże drapieżniki w Polsce", poświęconego ochronie tych zwierząt oraz zmianie społecznego podejścia do nich. Z badań zamówionych przez WWF wynika, że 40% naszych rodaków wciąż wierzy, że wilki stanowią dla nich zagrożenie. Zmianie stereotypu ma posłużyć pięć nieznanych dotychczas bajek opowiadających o dobrych wilkach oraz ich przyjaźni i współpracy z ludźmi. Autorami opowieści są Dominika i Arek Uhlig, Katarzyna i Jakub Urlich, Urszula Rybicka, Grażyna Nowak oraz Katarzyna Dowbor.


Blisko pięćdziesięciominutową płytę otwiera krótka rozmowa ze Stefanem Jakimiukiem, kierownikiem projektu WWF, z której dowiadujemy się dlaczego warto chronić wilki, jakie mity i stereotypy o tych zwierzętach funkcjonują wśród Polaków. Znajdują się w niej również krótkie informacje o drapieżnikach.
Bajki czytają znane osoby, które tym samym otwarcie poparły akcję. Dają temu wyraz w krótkich, osobistych komentarzach umieszczonych między kolejnymi opowieściami. Mówią w nich o przyczynach niechęci do wilków, która bierze się m.in. z dzieciństwa i bardzo popularnej bajki o Czerwonym Kapturku. Urszula Dudziak opowiada o wilku, który pomagał innym zwierzętom, Katarzyna Dowbor - o wilku, który zaprzyjaźnił się z dziećmi i uratował je przed Babą Jagą (ta później również okazuje się całkiem miłą staruszką, której niepotrzebnie wszyscy się boją). Maciej Orłoś - o wilkach, które pomogły dobremu królowi walczyć i wygrać ze złem opanowującym jego królestwo. Postać chłopca-wilka, który zamieszkał w leśniczówce z bezdzietnym małżeństwem i dał przybranym rodzicom wiele szczęścia przedstawia Magdalena Stużyńska. Ostatnią historię o zagubionej Marysi, którą wilk odnalazł, ogrzał i odprowadził do najbliższych opowiada Reni Jusis.
Poszczególne bajki trwają od niepełnych 5 do ponad 15 minut i słucha się ich bardzo dobrze, choć różnice w umiejętności opowiadania są tu wyczuwalne. Wszystkie utwory mają ciekawą oprawę muzyczną i dźwiękową. Melodie pojawiające się w tle są spokojne, wręcz usypiające, natomiast wszystkie inne dźwięki (wycie, ptasi śpiew, szmer strumyka, skrzypienie drzwi, śmiech dzieci itp.) dobrze współgrają z treścią. Płyta dostępna w sieci Empik, można ją zamówić na www.wwf.pl .
SoWa
(w słuchawkach)