Jubileuszowe wydawnictwa

15 lipca 2005 13:56 2005 Wersja do druku

Monografia Nadleśnictwa Sieniawa
Z dziejów Rymanowskiego Lasu
60 lat służby Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Oleszyce

Miniony rok, prócz 80-lecia LP, przyniósł również nieco mniejsze, bo lokalne jubileusze. Niektóre, konkretnie w nadleśnictwach: Sieniawa, Rymanów i Oleszyce (RDLP w Krośnie), zostały uczczone w sposób godny szczególnej uwagi, bo ich historię utrwalono na kartach książek. "Monografia Nadleśnictwa Sieniawa", "Z dziejów Rymanowskiego Lasu" i "60 lat służby Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Oleszyce" to publikacje tworzące serię ciekawych, wartościowych i bogato ilustrowanych wydawnictw.


We wszystkich bardzo duży nacisk położono na prezentację historii lasów i nadleśnictw. I trzeba przyznać, że autorzy wszystkich trzech książek dołożyli wielu starań, by była ona jak najpełniejsza. Co więcej, nie ograniczali się wyłącznie do minionych 60 lat, ale sięgali znacznie dalej. Cennym uzupełnieniem tej części książek są liczne stare fotografie przedstawiające leśniczówki, gajówki, a także ich mieszkańców. Prezentowane są również reprodukcje dokumentów, instrukcji leśnych z czasów okupacji, protokołów przejęcia lasów na rzecz Skarbu Państwa itd. Dopełnieniem części historycznej są wspomnienia pracowników nadleśnictw i zestawienia list pracowników pochodzących z różnych okresów.
Oczywiście nie samą historią żyją lasy, dlatego znaczną część wszystkich publikacji stanowią informacje o funkcjonowaniu nadleśnictw w ostatnich latach. Znajdziemy tu charakterystyki przyrodnicze i gospodarcze prezentowanych lasów. Szeroko opisano najcenniejsze tereny, objęte różnymi formami ochrony. Niewątpliwie historia polskiego leśnictwa jest bardzo bogata i różnorodna, a przez to ciekawa. Jest też częścią lokalnego dziedzictwa kulturowego, dlatego warto ją utrwalać i przybliżać społeczeństwu. Dlatego uważam, że trzy prezentowane książki, być może nie jedyne, które ukazały się drukiem w roku podwójnych jubileuszy, powinny stać się zaczątkiem pokaźnej serii monografii leśnych.
SoWa