Łowiectwo w Polsce okiem rolnika – Konieczna natychmiastowa reforma

8 września 2021 08:01 2021 Wersja do druku

Bez reformy łowiectwa w Polsce nie uda się opanować szerzącego się afrykańskiego pomoru świń (ASF) – mówił na briefingu przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Jego organizacja wnioskuje o odwołanie Łowczego Krajowego.

Izdebski poinformował, że powodem zwołania briefingu są protesty rolników w związku z kolejną falą ASF. Jego zdaniem przyczyną szerzenia się tej choro-by świń jest „mafijno-esbecki system gospodarki łowieckiej”, który powstał w latach 50., jeszcze za czasów rządów Bolesława Bieruta.


OPZZ RiOR wystosowała do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pismo z wnioskiem o „natychmiastowe odwołanie ze stanowiska Łowczego Krajowego Pana Pawła Lisiaka”. Rolnicy nie widzą możliwości współpracy z Pawłem Lisiakiem, ponieważ nie rozumie on potrzeby działania na rzecz walki z ASF oraz poprawy jakości szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody rolnicze – można przeczytać w piśmie, które zostanie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Izdebski podczas konferencji argumentował, że gospodarka łowiecka wymaga reformy, gdyż jest to bodaj jedyny dział gospodarki, który nie przynosi do budżetu państwa dochodów. Ponadto, jego zdaniem w samym PZŁ jest dużo nieprawidłowości, szerzy się korupcja.

Jak mówił Izdebski, zamiast zająć się walką z ASF i zapobieganiem szkodom łowieckim, myśliwi zajmują się „pisaniem, odpisywaniem, intrygami i walką na donosy”. W tym czasie ASF opanowuje coraz większe obszary kraju. – Brak właściwej strategii ze strony PZŁ i nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji odbija się stratami w hodowli tuczników. Wybijane są całe fermy, a rolnicy pozostają bez środków do życia – ocenił przewodniczący rolniczego OPZZ.

Izdebski przypomniał, że od pięciu lat jest przygotowany przez OPZZ RiOR projekt ustawy Prawo łowieckie, który m.in. przewiduje powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej na wzór KOWR czy dzierżawienie obwodów łowieckich na zasadzie przetargów, a także nakłada odpowiedzialność za straty spowodowane przez dziką zwierzynę na dzierżawcę obwodu.

Według tego projektu dzierżawca obwodu miałby odpowiadać za ASF i m.in. byłby zobowiązany do stosowania pełnych zasad bioasekuracji, utrzymywania pogłowia dzików na poziomie 0,1 na km2 oraz prowadzenia należycie gospodarki łowieckiej.

BaszA