Nowa Rada przy Prezydencie – RP Eksperci od środowiska

8 września 2021 07:50 2021 Wersja do druku

Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju to zespół ekspercki pełniący funkcję konsultacyjno-doradczą przy Prezydencie RP. Przygotowywać będzie m.in. opinie, ekspertyzy i analizy sytuacji w kwestiach kluczowych z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw. W skład Rady weszło 28 członków, m.in. Bogdan Brzeziecki, Jacek Hilszczański, Janusz Sowa i wiceminister Małgorzata Golińska. Zgodnie z życzeniem prezydenta Dudy jednym z członków rady został przedstawiciel Młodzieżowej Rady Klimatycznej – jej przewodnicząca, Katarzyna Smętek.


Prezydent Andrzej Duda, powołując Radę, wskazał, że zakres, w którym będzie się ona poruszała – od środowiska, poprzez energię, a kończąc na zasobach naturalnych – jest bardzo szeroki, a jej prace na najbliższe lata mają kluczowe znaczenie dla Rzeczpospolitej. – Będą tu omawiane m.in. kwestie związane z transformacją energetyczną naszego kraju. A ta musi przebiegać tak, aby człowiek został uczciwie potraktowany, aby nie obniżyć poziomu życia. Wierzę, że transformacja przyniesie impuls rozwojowy dla naszej gospodarki – mówił.

Przewodniczącym Rady został minister Paweł Sałek. Wiceminister Małgorzata Golińska, gratulując wyróżnienia przewodniczącemu oraz jej nowo powołanym członkom, wskazała, że liczy na wzajemną dobrą współpracę. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że stoimy przed olbrzymimi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną, ale też z zachowaniem niezależności energetycznej naszego państwa. Stajemy przed wyzwaniem ochrony i rozsądnego korzystania z zasobów naturalnych tak, by mogły z nich korzystać zarówno obecne, jak i przyszłe pokolenia – powiedziała.

Red.