Technika leśne - Obchody jubileuszu w Białowieży

22 listopada 2019 11:16 2019 Wersja do druku

Pokaźne grono leśników, samorządowców, a przede wszystkim absolwentów zgromadziła 27 września konferencja „90 lat szkolnictwa leśnego w Białowieży”. Pod patronatami honorowymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych swój jubileusz świętowało miejsce o najdłuższej w Polsce historii średniego leśnego szkolnictwa zawodowego.

Fot. arch. TL w Białowieży

Uroczystości, rozpoczęte mszą, wykładami odnoszącymi się do wkładu leśników w odzyskanie przez Polskę niepodległości wzbogacili Rafał Zubkowicz z DGLP i Tomasz Mokrzycki z SGGW.

Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie przez wicemarszałka woj. podlaskiego Stanisława Derehajło unijnych stypendiów dla najlepszych uczniów. – W krajobrazie województwa TL w Białowieży ma swoje istotne znaczenie. Bez niego Podlasie byłoby o cenną perełkę uboższe – podkreślił samorządowiec. Za osiągnięcia w nauce wyróżnieni zostali Aleksandra Świć, Wioletta Olechwirowicz, Bartłomiej Dąbrowski, Krystian Dutkowski, Michał Borkowski i Weronika Biełaga.

Dzieje szkoły to przede wszystkim historia ludzkich losów. Stąd obchodom 90. rocznicy szkolnictwa leśnego w Białowieży towarzyszy nie tylko konferencja naukowa, ale też wystawa plenerowa prezentująca dorobek placówek szkolących leśników – mówiła Anna Kulbacka, dyrektor technikum, otwierając w trakcie konferencji wystawę plenerową „Szkoły leśne w Białowieży – 90 lat w służbie ludziom i ojczystej przyrodzie”. 

SLV.

Nauczyciele i uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży szukają współfundatorów nowego sztandaru placówki: W swojej historii Technikum miało dwa sztandary ufundowane przez leśników: pierwszy przekazany podczas uroczystości nadania szkole im. gen. Aleksandra Waszkiewicza w 1973 r., drugi podczas obchodów jubileuszu 50-lecia technikum leśnego w 2001 roku. W 2012 r. szkoła wróciła do nazwy Technikum Leśne w Białowieży i powinna mieć sztandar zgodny z jej nazwą.

Wpłat należy dokonywać na konto: 42 1240 5211 1111 0010 9373 0225. Wszyscy darczyńcy otrzymają podziękowania i zaproszenie na uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru szkole.