Lasy tropikalne - Wielki emiter CO2

13 lutego 2018 13:51 2018 Wersja do druku

Lasy tropikalne zostały tak bardzo zdegradowane, że zamiast pochłaniać CO2, stały się jego znaczącym emiterem – donoszą w magazynie „Science” (wydanie 358 z 13 października) badacze z Uniwersytetu w Bostonie i centrum badawczego Woods Hole. Wszystko za sprawą rosnącej deforestracji.


Badania naukowców wykazały emisję CO2 przez lasy tropikalne na poziomie 425 teragramów rocznie, co przewyższa ilość gazów cieplarnianych generowanych w ciągu roku przez ruch uliczny w USA. Szef zespołu, dr Alessandro Baccini, opisuje udowodnienie tego faktu jako czas na „przebudzenie”.

Lasy to nasza jedyna „technologia” do wyłapywania i przechowywania CO2. W dodatku bezpieczna, sprawdzona, niedroga i dostępna – mówi Baccini. – Wyniki pokazują, że nie możemy po prostu usiąść i czekać, aż lasy pochłoną węgiel z atmosfery. Las nie robi tego, co myśleliśmy, że robi. Wielkość tych lasów nie wystarcza już do zrekompensowania strat – dodaje naukowiec.

Przeprowadzone przez badaczy z Bostonu badania miały niespotykaną dotąd skalę. Naukowcy przeanalizowali choćby zdjęcia satelitarne Ziemi z ostatnich 12 lat. Sięgnęli po najnowocześniejsze techniki pomiarów laserowych, przyjrzeli się nawet takim niuansom, jak zmniejszenie gęstości roślin (z powodu pożarów, susz, wyrębów) oraz odstrzały zwierząt. Wyliczyli, że na skutek takich czynników utrata biomasy może sięgnąć nawet 75%.


W analizach zdjęć satelitarnych badacze zauważyli, że straty dotknęły każdego kontynentu. Niemal 60% emisji przez lasy pochodziło z Ameryki Łacińskiej, w tym z Amazonii – największego lasu tropikalnego świata. Afryka generowała 24% emisji, a Azja – 16%. – To szokujące, kiedy patrzy się na te wyniki i mapę występowania zmian – podkreśla Baccini. I nawołuje do działania: – Musimy chronić i odtwarzać znikające lasy. To nasza ostatnia szansa.

Red.