Nadleśnictwo Celestynów - CEL otwarty!

22 października 2009 11:14 2009 Wersja do druku

Niespodziewana zimowa aura nie przeszkodziła w oficjalnym otwarciu Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów. Jest to pierwsza duża, profesjonalnie wyposażona placówka edukacyjna w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Warszawskie”. Mimo częściowo nieprzejezdnych dróg, pozawalanych połamanymi gałęziami i drzewami oraz zamkniętych z powodu pozrywanych linii energetycznych, goście przybyli licznie. Reprezentowali GDLP, RDLP w Warszawie, mazowieckie nadleśnictwa, RDOŚ w Warszawie, Biuro Nasiennictwa Leśnego, BULiGL, Zespół Parków Krajobrazowych w Otwocku, a także instytucje finansujące przedsięwzięcia edukacyjne, samorząd wojewódzki, powiatowy i gminny. Zjawili się też przedstawiciele kościoła, wojska, organizacji pozarządowych i mediów.


Po krótkich przemówieniach Artura Dawidziuka, nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów i Wojciecha Fondera, dyrektora RDLP w Warszawie posadzono dęby wyhodowane z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Proboszcz parafii Celestynów ks. Stanisław Wawrzyniak wraz z ks. Wiktorem Ojrzyńskim, kapelanem mazowieckich leśników poświęcili otwierany obiekt.

Przypomnijmy, że początki Centrum Edukacji Leśnej ściśle wiążą się z utworzeniem w 2005 r. na terenie tzw. Zielonego Pierścienia wokół Warszawy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. W jego skład wchodzą nadleśnictwa Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna. Pierwszemu z nich przypadła rola wiodącego w LKP i dlatego właśnie tu, na terenie dawnej szkółki leśnej, zlokalizowano siedzibę centrum edukacji. Jego budowę rozpoczęto w 2006 roku. W tym okresie Nadleśnictwem Celestynów kierował Stanisław Rojek, a organizacją, planowaniem i nadzorem nad inwestycją zajmował się jego zastępca Sławomir Fiedukowicz. Koszty jej wykonania, czyli niemal 6,5 mln zł, pokryto ze środków Lasów Państwowych, a także z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie do szczęśliwego końca budowy doprowadził nowy nadleśniczy, Artur Dawidziuk, który w czerwcu 2009 r. uzyskał ostatnią, niezbędną do uruchomienia działalności CEL decyzję. Od tej pory ośrodek odwiedziło już 2 tys. osób! Z pewnością to dobra wróżba dla jego przyszłości oraz dowód na to, jak bardzo był potrzebny.

Obecnie oprócz dużej sali edukacyjnej i zaplecza kuchenno-technicznego do dyspozycji edukatorów oddana jest stała ekspozycja przyrodnicza wykonana przez Towarzystwo Projektowe Kreator z Białowieży. Prowadzi ona zwiedzających przez podstawowe typy lasów rosnących pod Warszawą, prezentując charakterystyczne dla tego obszaru zwierzęta. Ponadto dwie sale przeznaczone są obecnie na wystawy czasowe. W przyszłości wystrój jednej z nich zmieni się diametralnie. Do końca roku powinna pojawić się tam m.in. duża makieta fragmentu lasów celestynowskich obrazująca, w skali 1:100, przyrodnicze i gospodarcze aspekty funkcjonowania leśnictwa na tym terenie. Jej realizacja, ze względu na duży stopień skomplikowania i uszczegółowienia, trwa już od wielu miesięcy.

Teren wokół CEL również został przystosowany do przyjmowania gości. Znajduje się na nim duża wiata z kominkiem, zbiornik wodny z wybudowanym na jego brzegu niewielkim amfiteatrem, miejsce na ognisko, drewniane instrumenty muzyczne, a także liczne tablice edukacyjne. Na terenie Centrum początek bierze ścieżka edukacyjna „Goździkowe Bagno”, wiodąca kładką przez środek niewielkiego śródleśnego torfowiska, a następnie wspinająca się na jedną z najpotężniejszych w okolicy wydm porośniętą suchym borem sosnowym. Ścieżka pomyślana jest tak, by pokazywała przykłady najciekawszych siedlisk spotykanych w lasach celestynowskich. Schodzący z wydmy wędrowcy trafiają na skraj niezwykle rzadkiego na Mazowszu, ponadstuletniego boru świerkowego, w którym latem tego roku wykuto barć i zasiedlono pszczoły.

 

Wojciech Sobociński (tekst i zdjęcia)

 

 

Goździkowe Bagno