Nadleśnictwo Radom – Pierwsza Dama RP sadziła las

Leśnicy z wydatną pomocą młodzieży i przyjaciół lasu reprezentujących różne środowiska i instytucje posadzili ok. 3,5 tys. dębów w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom. Sadzenie wpisało się w ogólnopolską akcję „1000 drzew na minutę” i obchody 100-lecia niepodległości. Akcentem jubileuszowym było odsłonięcie pamiątkowego kamienia przy pomniku przyrody „Dąb Niepodległości”, czego dokonali m.in. Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i miejscowy leśniczy Tomasz Syta z córką Julią i synem Antonim.

Honorowym gościem była żona prezydenta RP AgataKornhauser-Duda, która wyraziła radość z akcji sadzenia lasu, podkreślając, żejest ono przejawem troski o dobro wspólne, jakie stanowi środowisko naturalneczy czystsze powietrze. Pierwsza Dama RP zaznaczyła, że tego typu działaniamają charakter wspólnotowy i niosą ważki element patriotyzmu, gdyż każda pracawykonana z myślą o przyszłych pokoleniach kryje w sobie głęboki patriotyzm.Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, mówił, że praca z myślą o kolejnychgeneracjach jest wpisana w pragmatykę zawodu leśnika. Tylko w tym roku naterenie radomskiej dyrekcji posadzono ponad 17 mln drzew, odnawiając 2300 halasu.

Fot. E. Szczerbicki

Nadleśniczy Jacek Karaśkiewicz objaśnił zasady sadzenia, adyrektor generalny LP Andrzej Konieczny zademonstrował je na gruncie na tyleskutecznie, że uczestnicy akcji pojęli je w mig i ciągu niespełna trzech godzinwykonali zadanie. Do pracy dodatkowo zmobilizowały słowa prezydenta RP IgnacegoMościckiego wygłoszone w roku 1933 w Wilnie podczas pierwszych obchodów ŚwiętaLasu: W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas umiłowanie lasu.Atawizm ten jest tak silny, że miłości i przywiązania do lasu nie da się z naswykorzenić. Cytujący tę wypowiedź dyrektor generalny LP zauważył, że takżezebrani w Lesie Kapturskim dzieci i starsi reagują bardzo spontanicznie napotrzeby przyrody i lasu, wyzwalając dobre emocje.

EmilianSzczerbicki