
Niemcy Wyrok ws. lasów państwowych Badenii-Wirtembergii Bawaria, Niemcy Regionalne strategie ochrony przyrody BaySF Szkocja, Wielka Brytania Plan pozyskania jeleniowatych Niemcy EFI otwiera filię w Bonn
Krajowy Sąd Wyższy w Düsseldorfie odrzucił 15 marca 2017 r.skargę landu Badenia-Wirtembergia na decyzję niemieckiego Federalnego UrzęduAntymonopolowego, zakazującą badeńsko-wirtemberskim lasom państwowymświadczenia na rzecz prywatnych i samorządowych gospodarstw leśnych opowierzchni przekraczającej 100 ha takich usług jak: sprzedaż drewna,organizowanie pozyskania drewna i jego odbiórki, sporządzanie wykazówodbiorczych, wyznaczanie cięć, opracowywanie rocznych planów gospodarczych itechniczne zarządzanie gospodarstwem leśnym. Generalnie urząd zakazał lasompaństwowym Badenii-Wirtembergii oferowania lasom prywatnym i samorządowym usługpo cenach poniżej kosztów.
![]() |
Sąd utrzymał decyzję zakazującą ForstBW świadczenia usług poniżej kosztów, m.in. z zakresu organizacji pozyskania drewna w lasach prywatnych Fot. www.flickr.com |
Powyższe zakazy są rezultatem postępowania antymonopolowegowobec Badenii-Wirtembergii i Gospodarstwa Krajowego ForstBW, które sprawujepieczę nad lasami państwowymi tego landu. W lipcu 2015 r. Federalny UrządAntymonopolowy uznał, że badeńsko-wirtemberskie lasy państwowe, łącząc funkcjeadministracyjne z gospodarczymi, naruszają zarówno przepisy niemieckiej ustawyo ochronie konkurencji, jak i postanowienia traktatu o funkcjonowaniu UniiEuropejskiej. W reakcji na tę decyzję niemiecki rząd federalny pospieszniedoprowadził do nowelizacji federalnej ustawy o lasach. Istotą noweli, przyjętejprzez Bundestag w grudniu 2016 r., było wyłączenie spod działania niemieckiejustawy o ochronie konkurencji tej części działalności niemieckich państwowychgospodarstw leśnych, która polega na świadczeniu usług z zakresu organizacjiwykonywania zadań gospodarczych na rzecz lasów prywatnych i samorządowych.Konkretnie chodziło o usługi, które poprzedzają właściwą sprzedaż drewna. Wrezultacie zakazy mogłyby objąć wyłącznie właściwą sprzedaż drewna. Okazało sięjednak, że sprawa ta nie jest tak jednoznaczna.
Sąd w Düsseldorfie, właściwy do orzekania w sprawachantymonopolowych, uznał, że land Badenia-Wirtembergia, prowadząc skomasowanąsprzedaż drewna z lasów niepaństwowych i świadcząc na ich rzecz inne usługi,działa jako przedsiębiorca w rozumieniu prawa antymonopolowego i stosujepraktyki ograniczające konkurencję. Nowelizacja federalnej ustawy o lasach możesię odnosić jedynie do niemieckiej ustawy o ochronie konkurencji. W zakresiekompetencji niemieckiego ustawodawcy nie leży nowelizowanie unijnego prawa oochronie konkurencji. Zgodnie z przepisami traktatu o funkcjonowaniu UE, doograniczenia zakresu stosowania prawa antymonopolowego uprawniona jest jedynieRada Unii Europejskiej. Nowelizacja niemieckiej federalnej ustawy o lasach jestwięc niezgodna z prawem unijnym i jako taka nie może być brana pod uwagę. Sąd wDüsseldorfie dopuścił możliwość zaskarżenia wyroku do Federalnego TrybunałuSprawiedliwości.
Wyrok sądu wywołuje kontrowersje w niemieckich kręgachleśnych. Leśnicy z lasów państwowych bardzo ostro go krytykują. – Europejskirynek usług w zakresie opieki nad lasami w ogóle nie istnieje. Jak można zatemmówić o jakichś naruszeniach? – pyta Dietmar Hellmann, przewodniczącybadeńsko-wirtemberskiego oddziału Związku Leśników Niemieckich (BDF). Z koleiwiele organizacji właścicieli lasów prywatnych sugeruje, że nowelizacjafederalnej ustawy o lasach podyktowana była chęcią zabezpieczenia państwowychbeneficjów.
Źródło: www.forstpraxis.de
Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF), największe niemieckiepaństwowe gospodarstwo leśne (755 tys. ha lasów), dotrzymały obietnicy złożonejpięć lat temu. Wszystkich 41 regionalnych jednostek organizacyjnych BaySFudostępniło w Internecie swoje strategie ochrony przyrody. Zostały onewypracowane pod pieczą naukowców i przy współudziale regionalnych interesariuszyleśnictwa państwowego w Bawarii. Mają zapewnić prowadzenie zrównoważonejgospodarki leśnej na najwyższym poziomie ekologicznym.
Każdy obywatel może się zapoznać z interesującą goregionalną strategią ochrony przyrody. – Naszym celem, wpisującym się w ideężywego dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi lasem, jest uczynienie naszejpracy na rzecz ochrony przyrody transparentną – wyjaśnia Reinhardt Neft,członek dwuosobowego zarządu BaySF, i zaprasza wszystkich Bawarczyków dozaangażowania się na miejscu w ochronę przyrody w lesie i realizowania wspólniez leśnikami BaySF różnych projektów.
BaySF działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. Dzieląsię na 41 gospodarstw i 370 leśnictw. Zatrudniają ok. 2700 osób, w tym blisko1600 pracowników na stanowiskach robotniczych.
Źródło: www.forstpraxis.de
Łączna liczebność szkockich populacji jeleniowatych jestszacowana na 777 tys. osobników. W sezonie łowieckim 2016/2017 Komisja LeśnaSzkocji zamierza pozyskać na państwowych gruntach leśnych w sumie 30 tys.jeleniowatych. To odpowiada mniej więcej 30% całkowitego szkockiego pozyskaniatego rodzaju zwierzyny. Przy tym państwowe grunty leśne stanowią zaledwie 8%powierzchni lądowej Szkocji. Planowana struktura gatunkowa pozyskaniakształtuje się następująco: sarna europejska 52%, jeleń szlachetny 38%, jeleńsika 9% i daniel 1%.
![]() |
Komisja Leśna Szkocji wydała przed laty specjalny informator o znaczeniu jeleniowatych i strategii zarządzania nimi w latach 2014-17. Informator zawiera także wiele wskazówek na przyszłość |
Komisja Leśna Szkocji pełni funkcję resortu leśnictwa wszkockiej administracji państwowej i zarazem zarządza – za pośrednictwemagencji wykonawczej Gospodarstwo Leśne Szkocji – szkocką państwową własnościąleśną (650 tys. ha gruntów, w tym 471 tys. ha lasów). Finanse Komisji LeśnejSzkocji są preliminowane w budżecie rządu szkockiego.
Źródło: http://scotland.forestry.gov.uk

Była stolica Republiki Federalnej Niemiec stanie sięsiedzibą nowej filii Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI). Bońska placówka masię specjalizować w badaniach nad odpornością lasów. Główna siedziba EFI, którykoordynuje międzynarodowe badania dotyczące europejskich lasów i wspieranaukowo politykę europejską, znajduje się w Joensuu w Finlandii. Członkami EFIjest 115 organizacji z 36 krajów. Polskę reprezentują Instytut BadawczyLeśnictwa, wydziały leśne z Poznania i Warszawy oraz Instytut TechnologiiDrewna w Poznaniu.
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.