
Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki z dumą podkreślają, że gospodarują na Piastowskim Szlaku, którego wizytówką jest Muzeum w Biskupinie. Na terenie tamtejszego rezerwatu archeologicznego 12–20 września odbył się XXI Festyn Archeologiczny pod hasłem „Smaki w przeszłości”. Jak co roku udział w tym archeologicznym święcie regionu brali leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki, przy udziale koleżanek i kolegów z sąsiednich jednostek. Pokazali, jak łączyć moc natury z dziedzictwem kulturowym Pałuk.
Już na ścieżce prowadzącej do stoiska ustawiono tabliceedukacyjne z krzyżówkami, materiałami dotyczącymi rozpoznawania gatunków drzew,zagadkami. Leśnicy informowali, zwycięzcom wręczali upominki i materiałyedukacyjne. Na stoisku zaprezentowali leśną ekspozycję, dzięki którejodwiedzający zapoznawali się z tajnikami przyrody i zasadami gospodarki leśnej.
Wrażenie robiła imitacja lasu mieszanego, w której ulokowano eksponaty zwierzątleśnych. Po przejściu zaś tajemniczą ścieżką goście trafiali do pomieszczenia zkołem fortuny, gdzie zapraszano do udziału w loterii. Po zakręceniu loswskazywał temat, szczegółowe pytania wybierali sami zainteresowani. Wiedzaodpowiadających była spora. Starsi nie radzili sobie tylko z kilkoma zagadnieniami,np.: czy lasów w Polsce ubywa, czy przybywa? Niektórzy bez zająknięciaodpowiadali, że Polska ubożeje w zasoby leśne, dodając, że „gdzieś tam wycinajądrzewa”.Takie odpowiedzi to dla nas doping do kontynuowania edukacjileśnej.
Leśnicy szacują, że podich „strzechą” przewinęło się kilka tysięcy zainteresowanych.
Tekst i zdjęcie: Józef Popiel