Z zagranicy 20/2019

15 października 2019 11:57 2019 Wersja do druku

Austria
Leśne 2019 piwem o aromacie owoców brekinii

Słowacja
Lasy państwowe zasilają budżety samorządów

Finlandia
Sztuczna inteligencja w gospodarce leśnej

Szkocja, Wielka Brytania
Zalesieniowy sukces

Szwecja – Słowenia
Przerębowe zagospodarowanie lasu na wokandzie

 


Austria
Leśne 2019 piwem o aromacie owoców brekinii

Fot. arch. ÖBf/citronenvot

Spółka akcyjna Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzająca lasami państwowymi Republiki Austrii, od dziewięciu lat warzy we współpracy z mistrzem piwowarskim Axelem Kiesbye koneserskie piwo Leśne (Waldbier). Każdy rocznik trunku jest wzbogacany o inny dodatek pochodzący z lasów ÖBf. W 2019 r. są nim owoce jarzębu brekinii, zebrane zawczasu z wielu drzew w leśnictwie Breitenfurt w paśmie górskim Las Wiedeński. Z każdego drzewa zebrano tylko niewielką ilość owoców, aby chronić zasoby tego gatunku. – Owoce brekinii są miękkie, lekko soczyste, słodko-kwaśne i odznaczają się szczególnym aromatem z nutą marcepana i migdałów – mówi Axel Kiesbye.

Leśne 2019 będzie sprzedawane od października br. w butelkach o pojemności 0,75 i 0,33 l oraz w beczułkach. Będzie mogło leżakować przez wiele lat. Spółka ÖBf zaczęła produkować limitowane partie piwa Leśnego w 2011 r. – Międzynarodowym Roku Lasów. Podstawowym dodatkiem do warzenia pierwszych roczników piwa Leśnego były młode pędy, szyszki, nasiona lub żywica drzew leśnych – jodły (2011), limby (2012), modrzewia (2013), sosny czarnej (2014) i świerka (2015). W 2016 r. dodatkiem były gałązki, igły i szyszkojagody alpejskiej odmiany jałowca, w 2017 r. – kwiaty czeremchy zwyczajnej, a w 2018 r. – kwiaty, liście i pędy dzikiej gruszy.

Źródło: www.bundesforste.at


Słowacja
Lasy państwowe zasilają budżety samorządów

Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimi lasami państwowymi, wpłaciły w 2018 r. do budżetów samorządów przeszło 6,7 mln euro (ok. 28,8 mln zł) z tytułu podatków i opłat lokalnych. LSR utrzymują również specjalny fundusz, z którego przekazują samorządom corocznie ok. 800 tys. euro (ok. 3,4 mln zł) na remonty dróg lokalnych, użytkowanych i narażonych na szkody w związku z działalnością gospodarczą lasów państwowych. W budżetach niektórych słowackich samorządów podatki i opłaty płacone przez LSR stanowią nawet 60% całości wpływów.

LSR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. W swojej pieczy mają blisko 900 tys. ha lasów, czyli ok. 45% wszystkich lasów na Słowacji. Zatrudniają przeszło 3600 osób, w tym ok. 1340 pracowników na stanowiskach robotniczych. Składają się z 23 regionalnych gospodarstw leśnych i Zakładu Techniki Leśnej, produkującego i serwisującego sprzęt leśny. LSR wywożą własnymi środkami transportu ok. 50% drewna pozyskiwanego w lasach państwowych.

Źródło: www.lesy.sk


Finlandia
Sztuczna inteligencja w gospodarce leśnej

Niegiełdowa spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MM Oy), zarządzająca fińskimi lasami państwowymi, nawiązała współpracę z firmą technologiczną CollectiveCrunch w celu wdrożenia do gospodarki leśnej rozwiązań z zakresu tzw. głębokiej sztucznej inteligencji (AI) i analizy zbiorów typu big data.

W ramach współpracy mają zostać opracowane nowe narzędzia i usługi leśne bazujące na platformie technologicznej Linda Forest, którą administruje firma CollectiveCrunch.

Wybraliśmy firmę CollectiveCrunch na naszego partnera ds. AI, ponieważ jej know-how, innowacyjne podejście, wysoko wydajna platforma oprogramowania i wizja współpracy z nami ściśle odpowiadały naszym własnym celom w zakresie rozwoju gospodarki leśnej jako całości – mówi Jussi Kumpula, dyrektor zarządzający MM Oy. Ostatecznym celem partnerstwa jest pełna automatyzacja wszystkich tych procesów leśnych, do których obsługi nadaje się AI, tak aby pracownicy MM Oy mogli się skoncentrować na zadaniach twórczych. Założona w 2016 r. firma CollectiveCrunch ma klientów z branży leśno-drzewnej w Finlandii, Szwecji, Estonii i Brazylii.

Źródło: www.metsa.fi


Szkocja, Wielka Brytania
Zalesieniowy sukces

Fot. Jakub Słowik

Szkoci zalesili w ostatnim roku 11,2 tys. ha gruntów, znacznie przekraczając roczny plan zalesień (10 tys. ha). Zdystansowali przy tym inne kraje Wielkiej Brytanii: aż 84% wszystkich brytyjskich zalesień wykonano

w Szkocji. Zdecydowana większość zalesień w tym kraju była przedsięwzięciami prywatnymi. Agencja o nazwie Leśnictwo i Grunty Szkocji, zarządzająca szkocką państwową własnością leśną, zalesiła ok. 1 tys. ha.

Udział gatunków drzew liściastych w szkockich zalesieniach wynosi ok. 40%. Do sukcesu zalesieniowego Szkocji przyczyniło się usprawnienie jej systemu subwencyjnego. Szkoci wyznaczyli sobie ambitny cel na najbliższe lata. Szkocki rząd zobowiązał się bowiem do zwiększenia do 2024/25 r. rocznego rozmiaru zalesień z 10 tys. do 15 tys. ha.

Powierzchnia wszystkich lasów Szkocji wynosi 1,4 mln ha. Państwowa własność leśna obejmuje 640 tys. ha gruntów, w tym 470 tys. ha lasów. Program leśny Szkocji zakłada, że jej lesistość, która obecnie wynosi 18,7%, wzrośnie do 2032 r. do 21%.

Źródło: www.forestry.gov.scot


Szwecja – Słowenia
Przerębowe zagospodarowanie lasu na wokandzie

Gospodarka przerębowa jest ostatnio w Szwecji częstym tematem dyskusji leśnej. Pojawiają się w niej głosy, że w szczególności szwedzkie lasy państwowe (Sveaskog) powinny w większym zakresie zagospodarowywać las w sposób przerębowy. Takie właśnie zadanie postawiły przed całą gospodarką leśną w Szwecji parlament i rząd tego kraju oraz Agencja Leśna (organ nadzorujący wykonywanie ustawy o lasach). Nie została jednak jeszcze wyznaczona konkretna docelowa wielkość udziału metod przerębowych w szwedzkim systemie zagospodarowania lasu.

Pracownicy Sveaskogu studiowali ostatnio przerębowe zagospodarowanie lasu w Słowenii, które w tym kraju jest dominującym sposobem prowadzenia gospodarki leśnej już od 70 lat. Co więcej, Szwedzi współpracują ze Słoweńcami przy realizacji specjalnego projektu wymiany doświadczeń w praktykowaniu różnych metod zagospodarowania lasu. Oprócz Sveaskogu współrealizatorami projektu ze strony szwedzkiej są Agencja

Leśna, Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych (SLU) i leśny instytut badawczy Skogforsk. Dla Słoweńców interesujące mogą być z kolei takie cechy szwedzkiej gospodarki leśnej, jak wysoki poziom zaawansowania technologicznego, efektywność użytkowania zasobów drzewnych i ścisła współpraca wszystkich ogniw łańcucha procesów produkcyjnych, sięgającego od siewek i sadzonek do gotowych wyrobów z drewna.

W Słowenii, której lesistość dochodzi do 60%, zrębowy sposób zagospodarowania lasu jest zakazany. W opinii samych Słoweńców las stanowi centralny element wizerunku ich kraju. Zakaz gospodarki zrębowej w Słowenii nie powinien dziwić, zważywszy na fakt, że jest to kraj górzysty, położony na południowych zboczach Alp. Gospodarka przerębowa zmniejsza niebezpieczeństwo erozji gleb i stanowi środek naturalnej ochrony przed lawinami śnieżnymi. Zasobność słoweńskich drzewostanów wynosi 300 m3/ha, z czego mniej więcej połowa przypada na gatunki drzew liściastych. Dominującymi gatunkami są świerk, buk i jodła. Roczny przyrost sięga 7,4 m3/ha. Etat cięć stanowi blisko 72% przyrostu. Więcej niż 75% słoweńskich lasów należy do właścicieli prywatnych. Przeciętna powierzchnia prywatnej własności leśnej wynosi 2,5 ha.

Źródło: www.sveaskog.se
Opr. A.S.