Modernizacja Roku – Leśne inwestycje w finale

20 czerwca 2022 05:21 2022 Wersja do druku

20 maja 2022 r. zakończył się plebiscyt internetowy I etapu 26 edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Lasy Państwowe od lat biorą w nich udział i rokrocznie ich inwestycje trafiają do grona laureatów.


Celem konkursu jest promowanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań projektowych, które wpływają na funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów. Formuła została rozszerzona o możliwość zgłaszania do plebiscytu inwestycji nowo powstałych, a nie wyłącznie zmodernizowanych.

W tej edycji do II etapu konkursu zakwalifikowało się kilka ciekawych i innowacyjnych inwestycji Lasów Państwowych.

Jedną z nich jest Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole (Nadleśnictwo Piotrków, RDLP w Łodzi) – nowy obiekt, którego budowa została częściowo sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Celem ośrodka jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom, które wymagają leczenia i rehabilitacji.

Kolejną nową inwestycją, która zakwalifikowała się do finału, jest siedziba Nadleśnictwa Sulechów (RDLP w Zielonej Górze) – dwukondygnacyjny budynek administracyjny w pełni energooszczędny i wykonany na płycie fundamentowej w technologii murowanej z bloczków silikatowych.

Wśród budynków zakwalifikowanych do II etapu znalazła się także sala wielofunkcyjna na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Leśnik” w Orzechowie (Nadleśnictwo Ustka, RDLP w Szczecinku), która powstała w wyniku zmodernizowania dawnej stołówki kolonijnej. Obecnie jest to obiekt utrzymany w nowoczesnym stylu z przeszkleniami, drewnem i kamiennymi gabionami pełniący funkcję rekreacyjną dla wszystkich gości ośrodka i w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Inicjatywa konkursu wytycza nowe trendy w budownictwie, od lat nagradza najlepsze budowy i modernizacje. Podczas gali wręczania wyróżnień, tradycyjnie, przyznamy również nagrodę specjalną „Lasu Polskiego”, który jest także patronem medialnym wydarzenia, a o zwycięskim obiekcie opowiemy na łamach naszego dwutygodnika.

PK

 

Fot.: www.modernizacjaroku.org