Technikum Leśne w Starościie - Mistrzowscy uczniowie

20 lipca 2017 12:45 2017 Wersja do druku

Przez trzy dni (20–23 kwietnia) w Technikum Leśnym w Starościnie uczniowie zmagali się w najważniejszych, największych i najbardziej prestiżowych zawodach, organizowanych co roku przez szkoły leśne podległe Ministrowi Środowiska. Chodzi oczywiście o IX Mistrzostwa Polski szkół w umiejętnościach leśnych. 21 konkurencji obejmowało szerokie spektrum wiedzy i umiejętności leśnych.

W zawodach wystartowały reprezentacje wszystkich szkół podległych MŚ (przypomnijmy: Białowieża, Biłgoraj, Brynek, Goraj, Lesko, Milicz, Rogoziniec, Starościn, Tuchola, Warcino i Zagnańsk) oraz z technikum w Rucianem-Nidzie.

Zwycięska drużyna ze Starościna. Od lewej: Błażej Dominikowski, Igor Ostromecki, Łukasz Łechtański, Szymon Salewski i Dawid Jakuszewicz oraz Julia Ekes i Karolina Staszak
Fot. D. Utracki

 

Triumf w zawodach jako zespołowy mistrz Polski święciła drużyna gospodarzy. Na podium stanęli także uczniowie techników w Tucholi i Miliczu. Zwycięzcy będą reprezentowali Polskę na mistrzostwach Europy w Szwajcarii.

Najlepsi w biegu leśnika byli również uczniowie ze Starościna, a w kategorii praca pilarką (zespołowo) zwyciężyli zawodnicy z Leska. Indywidualnym mistrzem Polski został Piotr Trocha z TL w Miliczu. Kolejne lokaty zajęli Łukasz Serdeczny i Mateusz Izdebski z Leska.

Mistrzostwom towarzyszyły dodatkowe imprezy – prezentacja broni z XIX i XX w. (m.in. z okresu wojny secesyjnej w USA oraz I i II wojny światowej) ze zbiorów Wojciecha Pokrzywki, wystawa bonsai oraz pokaz ich formowania w wykonaniu Alfreda i Jacka Rostkowskich, a także dzień otwarty starościńskiego technikum. W jego ramach można było obejrzeć sale zajęciowe, ich nowoczesne wyposażenie, zapoznać się z profesjonalnym sprzętem leśnym. 

Damian Utracki