Nadleśnictwo Biała Podlaska - Biosfera w klimacie współpracy

21 marca 2017 12:06 2017 Wersja do druku

9 lutego w siedzibie DGLP dyrektor generalny Konrad Tomaszewskii prezydent miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk podpisali list intencyjny. Dotyczy on realizacji w sąsiedztwie miasta, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Biała Podlaska (RDLP w Lublinie), kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego pod nazwą Biosfera.


W planach jest stworzenie terenów rekreacyjnych w dolinie Krzny, na obszarze dawnych stawów hodowlanych. Powstanie tam minicentrum wodne, infrastruktura turystyczna i baza edukacyjna, a także obiekt wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Mieszkańcy Białej (59 tys. os.) do Biosfery dotrą ścieżką rowerową. Nad Krzną zaplanowano wieże widokowe, pieszo-rowerowy szlak, a nawet multimedia, jak np. urządzenia imitujące odgłosy zwierząt. Będą parkingi, plaża i 20-hektarowa tafla wody. W planach znalazło się też miejsce na pawilon wystawowy i gastronomiczny oraz plac zabaw. Bezpośrednio przy plaży powstałby park linowy, a w środkowej części stawów wyciąg wakeboardingowy oraz możliwość spływu tratwami. Ośrodek ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat.

To jest nasza powinność m.in. dlatego, że LP mają do wypełnienia olbrzymią misję wspomagania administracji publicznej – zwraca uwagę Konrad Tomaszewski.

Ze strony LP przedsięwzięcie obejmie rewitalizację stawów i przystosowanie ich do celów rekreacyjnych. Lasy będą uczestniczyć w budowie czterokilometrowej ścieżki edukacyjnej. Elementem promocji drewna ma się stać drewniany budynek, siedziba stowarzyszenia opiekującego się dziećmi autystycznymi.

To znakomita współpraca samorządu i LP dla dobra mieszkańców. Tereny Polski wschodniej to obszary dziewicze, wymagające nakładów finansowych, na co dziś bardzo liczymy – podkreśla Stefaniuk.

Na mocy porozumienia powstała grupa robocza, która będzie koordynowała prace. Ich szacowany koszt to ok. 7 mln zł. Miasto liczy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego nalata 2014–20.

Małgorzata Kołodziejczyk