Nadleśnictwo Skarżysko - Bezmyślny wandalizm

22 lutego 2017 13:14 2017 Wersja do druku

Możemy się tylko domyślać, jakie słowa cisnęły się na usta leśniczemu z leśnictwa Budki, który 27 grudnia ub. roku natrafił na swoim terenie na powalone sosny. 111 drzew, popodcinanych na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią (do połowy obwodu), szalejący kilka dni wcześniej orkan „Barbara” powalił jak zapałki.


To nie pierwszy przypadek podcinania drzew, jednak pierwszy na taką skalę, tak szeroko nagłośniony – mówi Michał Farys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko (RDLP w Radomiu).

Drzewa podpiłował nieznany sprawca, prawdopodobnie stało się to w okresie świąt. Wówczas leśnicy rzadziej zaglądają do lasów. Na szczęście mieszkańcy okolicznych miejscowości również.

Miejsce zdarzenia leży tuż przy leśnej drodze, ta z kolei oddalona jest o ok. 400 m od drogi publicznej – mówi Farys. Nietrudno więc wyobrazić sobie, do jakiej tragedii mogło dojść choćby z udziałem przypadkowego biegacza.

Postępowanie, które prowadzi Straż Leśna, toczy się z § 288 Kodeksu karnego (uszkodzenie mienia). Z uwagi na znaczną wartość szkód (koszt drewna zniszczonego na ok. 2 arach oszacowano na ok. 6 tys. zł) winnemu grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. – Sądzimy, że motywacją sprawcy nie była chęć kradzieży drewna. Wówczas ściąłby drzewa od razu – mówi Michał Farys. Tym bardziej przeraża „fantazja” wandala.

Niestety, zimowa aura sprzyjała chuliganowi– śnieg i lód przykryły ślady i zabezpieczono ich niewiele. Odgłosy pilarki mogły nie być słyszane w oddalonych wsiach. Śledztwo jednak trwa, a nam pozostaje trzymać kciuki za złapanie wandala, bo, jak pokazuje doświadczenie, czasem nawet niewielki ślad może doprowadzić do sprawcy.

Po zakończeniu czynności na miejscu zdarzenia, zabezpieczeniu śladów, wykonaniu dokumentacji fotograficznej powierzchnia została uprzątnięta. Pozawieszane drzewa stanowiły duże zagrożenie dla postronnych osób – mówi Farys.

UZ