Powiat lubaczowski - Drzewa za odpady

24 listopada 2015 12:59 2015 Wersja do druku

16 października przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbył się I Piknik Ekologiczny pod hasłem „Zamień odpady na drzewa Lubaczów 2015”. Organizatorzy to Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Wydział Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. Partnerem imprezy i dostawcą sadzonek były nadleśnictwa Lubaczów, Narol i Oleszyce.

Podstawowy cel wydarzenia to promowanie proekologicznych zachowań wśród mieszkańców pow. lubaczowskiego poprzez uświadomienie potrzeby segregacji odpadów, zakazu palenia nieczystości domowych w piecach i ogniskach, sadzenia drzew, dbania o bioróżnorodność. Dla uczestników, którzy przynieśli 5 kg makulatury albo 10 butelek szklanych lub 20 plastikowych, 10 baterii, elektrośmieci i przeterminowane lekarstwa, organizatorzy przygotowali sadzonki drzewek. Ponadto na dzieci i dorosłych czekało wiele atrakcji, zajęć edukacyjnych oraz licznych konkursów, np. zgniatanie odpadów na czas, strategiczne gry planszowe związane z segregacją śmieci.


                   Fot. Arch. autora

Pracownicy Referatu Leśnictwa w starostwie lubaczowskim przeprowadzali konkursy o tematyce leśnej i przyrodniczej. Dzieci mogły zobaczyć, na czym polega praca leśnika w terenie. Mierzyły kłody drewna, nabijały oznaczniki do cechowania drewna z logo akcji, przerzynały drewno piłą ręczną, określały wiek drzew przy pomocy świdra przyrostowego, rozpoznawały pędy i nasiona gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką była kłoda żywicowana oraz narzędzia do żywicowania. W programie znalazł się również bogaty pokaz bioróżnorodności w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”.

W ciągu 6 godz. zebrano łącznie ok. 5 ton odpadów! Nic dziwnego, bo na piknik przyszło ok. 1500 osób.

– Chcemy podziękować dyrekcji krośnieńskiej i miejscowym leśnikom za wsparcie. Szczególnie za sadzonki i ich wydawanie. Do rąk uczestników imprezy powędrowało aż 3520 drzewek, wyłącznie rodzimych gatunków– mówi Bogdan Skibiński, naczelnik Wydziału Leśnictwa.

Małgorzata Presch

Starostwo Powiatowe w Lubaczowie