Koszęcin (RDLP w Katowicach) - Cietrzewisko 2014

3 października 2014 10:48 2014 Wersja do druku

Po raz pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” zagościł na terenie zrewitalizowanego zespołu pałacowo-parkowego przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. V edycja imprezy odbyła się w dniach 9–10 sierpnia pod patronatem honorowym sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego oraz dyrektora RDLP w Katowicach Kazimierza Szabli.

„Cietrzewisko” to wspólny projekt edukacyjny realizowany cyklicznie z dużym powodzeniem przez Zespół „Śląsk” oraz kilkanaście nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

W tym roku do Koszęcina zawitało kilka tysięcy gości, a atrakcji dla nich nie brakowało. Można było posłuchać mistrza kuchni myśliwskiej Grzegorza Russaka i skosztować przygotowanego przez niego gulaszu z jelenia i dzika. Ogromne zainteresowanie wzbudziły jego opowieści o tajemnicach nalewek i tradycyjnych trunków polskich. Szczególnym gościem był płk. Franciszek Szydełko – najbardziej znany treser zwierząt na potrzeby polskiej kinematografii. Z pasją opowiadał o swoich przygodach podczas produkcji filmów (m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila”). Zainteresowaniem cieszyły się stanowiska edukacyjne przygotowane przez nadleśnictwa. Publiczność miała do dyspozycji pokazy wabienia jeleni, sokolników, zwiedzanie wystawy łowieckiej. Mogła też podziwiać wyroby rękodzielników i podglądać trudną i zarazem finezyjną pracę kowali.


Fot. Arch. organizatorów (2)


Jako że sezon grzybowy za pasem, grzyboznawca Justyn Kołek przez dwa dni niestrudzenie udzielał wszechstronnych rad na temat rozpoznawania grzybów oraz sposobów ich znajdywania.

Piknikowi towarzyszyło też kilka innych wydarzeń – IV Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej, Mistrzostwa Polski Drwali (główne zmagania miały miejsce na dziedzińcu zamkowym, a zwycięzcą i obrońcą tytułu mistrza został Jacek Stochniałek), turniej strzelecki oraz uroczysta msza hubertowska w zabytkowym drewnianym kościele pw. Św. Trójcy w Koszęcinie.

Nie brakowało też na „Cietrzewisku” atrakcji muzycznych. Pierwszy dzień zakończył się koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, gromadząc na widowni ponad 3 tys. osób. Po nim wystąpiła znana grupa country Whiskey River. Niezapomniane wrażenie pozostawił też występ Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” ze Sztumu.

Red.