SKL - Ciągle aktywne

11 sierpnia 2014 10:12 2014 Wersja do druku

Stowarzyszenie Kobiet Lasu liczy obecnie blisko 300 członkiń i nie ustaje w aktywnych działaniach. 26 lipca panie zawitały do Pogorzelicy (RDLP w Szczecinie). Miejsce nieprzypadkowe – nadmorska dyrekcja zwyciężyła w rankingu badań prowadzonych w LP metodyką Gender Index.

Szczecińska dyrekcja ma najwyższy odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w kraju (27%). Panie kierują dwoma nadleśnictwami i 17 leśnictwami. Recepty, jak stać się pracodawcą przyjaznym kobietom i jak zarządzać kadrami, zdradzał naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr RDLP w Szczecinie Sławomir Kucal.

Sukcesu upatrywać można m.in. w regularnych szkoleniach – także z tematów trudnych jak mobbing czy molestowanie seksualne w pracy. – Elastyczne godziny zatrudnienia, równe płace, troska o atmosferę to atuty, jakimi chwalili się szczecinianie – mówi Izabela Pigan, prezes stowarzyszenia.

Dwudniowe spotkanie obfitowało w wykłady. Nadia Kirova i Iwona Borowska-Budny z Akademii Leona Koźmińskiego, prestiżowej warszawskiej uczelni, przytoczyły zebranym nieco statystyk. M.in. taką, że od lat utrzymuje się niepokojący trend – panie, choć lepiej wykształcone, nadal pozostają w mniejszości na kierowniczych stanowiskach. Uczestniczki poznawały także bariery, na jakie kobiety napotykają w codziennej pracy, ale przede wszystkim sposoby ich przezwyciężania.

Wyjątkową atrakcją były zorganizowane po raz pierwszy zawody strzeleckie. Puchar dyrektora RDLP w Szczecinie w kategorii strzelań myśliwskich z broni śrutowej zdobyła Agata Kocoń (N. Bogdaniec), a w strzelaniu sportowym z broni pneumatycznej Wioletta Żero (N. Nowogard).

Także najbliższe plany obfitują w inicjatywy. Wiosną po warsztatach „Akademia Rozwoju Indywidualnego” członkinie SKL zainteresowały się akcją Dress for Success – SOS Podaruj szczęśliwą sukienkę. Międzynarodowa organizacja DfS wspiera kobiety bezrobotne. Szkoli wizerunkowo, opracowuje CV, ale przede wszystkim wyposaża w odpowiedni strój. Panie mogą też liczyć na konsultacje z fryzjerami i wizażystami. Nie od dziś wszak wiadomo, że jak cię widzą, tak cię piszą i niejednokrotnie to pierwsze wrażenie decyduje o przyznaniu pracy. Odzież przekazywana jest przez kobiety sukcesu (w tym od znanych osobistości; w akcję zaangażowana jest m.in. Jolanta Kwaśniewska). Niepotrzebna garsonka czy elegancka sukienka, która znudziła się właścicielce, może być szansą na lepsze życie dla innej kobiety. SKL włączyło się w akcję i na październikowej konferencji (16–17 października) zebrana wśród członkiń odzież zostanie przekazana DfS.

– Wszystkie mamy jakieś ubrania, które z różnych przyczyn zalegają w szafach – a to się „skurczyły”, a to kolor albo fason okazał się nie ten, jakiś prezent nietrafiony od teściowej czy wpadka w ramach „terapii zakupowej”. Nam zabierają miejsce, a komuś mogą się przydać – mówi Izabela Pigan.


                  
          Fot. M. Niemczyk (2)

Wspomniana jesienna konferencja odbędzie się pod hasłem „Kobiety z Lasami przez 90-lecie”. – Mamy nadzieję, że uda się nam namówić na wspomnienia te panie, które od dawna pracują czy kiedyś pracowały w LP i instytucjach związanych z leśnictwem.

Prezes SKL liczy na to, że uda się dotrzeć do tych kobiet, które przecierały szlaki i jako pierwsze zostawały nadleśniczymi czy leśniczymi. W planach są też kolejne edycje warsztatów, m.in. radzenia sobie ze stresem i kształtowania zdolności przywódczych. Nie ustają też próby zorganizowania kursów instruktorskich drwali dla kobiet. Stowarzyszenie czeka na zgłoszenia kandydatek.

UZ