Dni Lasu 2011

17 czerwca 2011 09:10 2011 Wersja do druku

Tegoroczne obchody Ogólnopolskich Dni Lasu miały miejsce 16 czerwca w Gołuchowie. Do Ośrodka Kultury Leśnej zjechało kilkuset leśników z całej Polski.Uroczystości w Gołuchowie rozpoczęła msza w tamtejszym kościele, którą odprawiał bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, w asyście ks. Wiktora Ojrzyńskiego, kapelana leśników z Warszawy.

Biskup w homilii nawiązał do niedawnej beatyfikacji Jana Pawła II i pamiętnej dla leśników wizyty u papieża Polaka. 28 kwietnia 2004 r. delegacja w zielonych mundurach odwiedziła głowę kościoła katolickiego, przywożąc ze sobą żołędzie dębu Chrobry. Poświęcone przez papieża, dały początek dębom papieskim, wysadzanym w całym kraju.

Te dęby są dziś pięknym znakiem waszej pamięci. Ludzie zbierają się przy nich – mówił biskup Janiak.

Eucharystię duszpasterz zakończył jeszcze krótkim przesłaniem: – Niech Pan Bóg chroni od nieszczęść, od pożarów, od złych ludzi.

W wielkim namiocie ustawionym na terenie OKL odbywała się dalsza część uroczystości. Rozpoczęło ją wystąpienie wiceministra Janusza Zaleskiego, który dokonując oceny obecnej sytuacji leśnictwa, wśród pozytywnych stron wymienił dobry stan zdrowotny polskich lasów, znakomitą kondycję finansową PGL LP i pozyskiwanie środków unijnych (dzień wcześniej, w Spale, odbyło się spotkanie nadleśniczych, których jednostki biorą udział we wspominanym przez ministra programie małej retencji).

Zaleski wspomniał także zeszłoroczną batalię o zachowanie status quo Lasów Państwowych: – Ten niefortunny pomysł ministra finansów zgodnym wysiłkiem wielu środowisk został zażegnany, ale pamiętajmy, że ten miecz Damoklesa mimo wszystko ciągle wisi nad Lasami.

Jego zdaniem należy podjąć kroki, które w przyszłości mogłyby ograniczyć tego rodzaju zagrożenia, przede wszystkim opracowując strategię Lasów Państwowych.


Leśnicy usłyszeli także, że należy walczyć z poglądem wąskich grup ekologicznych, jakoby ich działalność mogła szkodzić przyrodzie.

Znacznie obszerniejsze było wystąpienie dyrektora Mariana Pigana, który starał się naświetlić ogólną sytuację Lasów Państwowych, ich dokonania i zamierzenia. Mowa była więc o planowanym wzroście pozyskania (600 tys. m³) w związku z dobrą koniunkturą.

Dyrektor wymieniał też założenia powstającej strategii Lasów Państwowych. Słuchacze dowiedzieli się także, że w planach DGLP jest certyfikacja wszystkich dyrekcji regionalnych w systemie PEFC. Lasy Państwowe, które już teraz finansują cztery projekty badawcze w zakresie absorpcji CO2, będą chciały te badania kontynuować.

– Zwiększamy udział drzewostanów przeszłorębnych i ilości tzw. martwego drewna pozostawianego w lasach. Musimy zweryfikować podejście do tego tematu – mówił dyrektor.


Jako sukces wspomniana została cała działalność edukacyjna i społeczna, a także inwentaryzacja zasobów mieszkaniowych, ustawowe uregulowanie służebności przesyłu i zasady udostępniania gruntów czy informatyzacja, która wyróżnia leśnictwo spośród wszelkich innych organizacji zarządzających przestrzenią.

Uroczystość jest też corocznie okazją, by uhonorować odznaczeniami szereg zasłużonych osób. Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi przyznał prezydent Bronisław Komorowski. Minister Środowiska wyróżnił leśników odznakami Za Zasługi dla Ochrony Środowiska. Wręczone zostały także kordelasy leśnika oraz medale Pro Memoria za zasługi w upamiętnianiu czynu zbrojnego i martyrologii Polaków.

Imprezie, która w Gołuchowie odbywała się już po raz czwarty, towarzyszyła biesiada na wolnym powietrzu oraz Krajowa Narada Leśników.

RaZ