Grzybowanie w Wielbarku

10 października 2009 15:18 2009 Wersja do druku

20 września lasy wielbarskie oraz sam Wielbark stały się „stolicą polskich grzybów”. W tym dniu odbył się II Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2009”.


Festiwal, zorganizowany dzięki współdziałaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wielbarku, rozpoczął się zawodami w zbieraniu grzybów. Jury oceniało zbiory w dwóch kategoriach – największy oraz najciekawszy grzyb. Nagradzono również osobę, która podczas zbierania grzybów zebrała także największą liczbę śmieci. Nad prawidłowym przebiegiem akcji oraz bezpieczeństwem grzybiarzy czuwali leśnicy.
Po wręczeniu zwycięzcom nagród rozpoczął się kiermasz grzybów oraz przetworów z nich przygotowanych. Atrakcją imprezy był konkurs na najsmaczniejszą potrawę połączony z ich degustacją.
Organizatorzy zadbali o liczne imprezy towarzyszące. Była możliwość sprawdzenia się w konkursach zręcznościowych, np. przeciągając linę czy strzelając z łuku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy rękodzieła ludowego oraz galeria fotograficzna „Grzyby Warmii i Mazur”, zaprezentowana przez uczniów Technikum Leśnego w Rucianem-Nidzie.
Leśnicy przygotowali stoisko, na którym uczestnicy festynu mogli lepiej poznać przyrodę miejscowych lasów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też konkursy z nagrodami. Tego dnia swoją inaugurację miała także nowa mapa turystyczna Nadleśnictwa Wielbark. Z pewnością pomoże ona miejscowej ludności oraz licznej rzeszy grzybiarzy i turystów z innych regionów kraju w poruszaniu się po terenach Nadleśnictwa.
Oprócz pomocy w zorganizowaniu festynu wielbarscy leśnicy uczestniczyli w konkursach. Zdominowali turniej szachowy, w którym I miejsce zajął zastępca nadleśniczego Edward Studziński, a III miejsce – leśniczy Leśnictwa Wałpusz, Ryszard Dąbkowski.
Podczas „Grzybowania” nie zabrakło występów artystycznych, a cała impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną.

Dariusz Jaskulski, Zbigniew Gut
Nadleśnictwo Wielbark

Fot. Joanna Sienkiewicz